Szukaj

Organizatorzy wydarzenia mieli dwa cele: żeby dzień dziecka był dla dzieci i niósł ważne przesłanie.
I wszystko się udało! Już nad samym programem czuwały dzieci w przedszkolach i szkołach z terenu gminy Nowiny, a przesłanie dotyczące ekologii i troski o ochronę środowisko przekuło się w nazwę wydarzenia: „Eko Dzień Dziecka w Nowinach”.

 – Nasza gmina od lat kojarzona i identyfikowana z przemysłem, promuje idee ekologiczne wśród najmłodszych mieszkańców. Gdy zobaczyłem dzieci w kostiumach z recyclingu, byłem pod ogromnym wrażeniem pomysłów, pracy, zaangażowania chyba nie tylko dzieci ale też rodziców, opiekunów i pedagogów. Wyjątkowa „Eko Parada” przeszła ulicami Nowin, z ważnym przesłaniem dla ludzi i świata, zapraszając wszystkie dzieci do wspaniałej zabawy poprzez edukację – mówi Sebastian Nowaczkiewicz, wójt gminy Nowiny.

„Eko Dzień Dziecka w Nowinach”, pod Patronatem Vive Textile Recycling, został zorganizowany przez Gminę Nowiny i Gminny Ośrodek Kultury „Perła” w Nowinach. Podziękowania kierujemy do zespołu Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Nowinach za wsparcie techniczne wydarzenia: Regina Legieta, Katarzyna Kowalczyk, Marek Miśkiewicz, Mateusz Banaś, Piotr Kopeć, Michał Zawadzki.

Dzień Dziecka rozpoczął się ekologicznym barwnym przemarszem z udziałem dzieci, rodzin, przedszkoli, szkół oraz mieszkańców, który poprowadziła Gminna Orkiestra Dęta, pod kierownictwem artystycznym Kapelmistrza Wojciecha Materka. Muzycy zagrali najsłynniejsze marszowe szlagiery takie jak: marsz „White Roses” Willy’ego Lange’a, „Happy marching band 1 i 2” Siegfrieda Rundela, „Pochód” Karola Padivego i „Arizona Bill” Hansa Kolditza. Orkiestra poprowadziła również prezentację dzieci, biorących udział w pokazie mody ekologicznej.

Kostiumy dzieci zgłoszone do udziału w Konkursie „Eko Parada”, zrobiły na publiczności ogromne wrażenie. Zewsząd było słychać zachwyty, gdy dzieci jako modelki i modele prezentowali na wybiegu swoje ekologiczne stylizacje. Jurorki: Ewa Zakrzewska i Marzena Porzucek dokonały oceny i wybrały najbardziej ekologiczne propozycje, zwracając szczególną uwagę na wykorzystanie w kreacjach materiałów wtórnych, kompozycję, pomysł i przekaz proekologiczny.

 – W tym roku nie udało mi się wziąć udziału w Konkursie, ale bardzo bym chciała za rok, bo chyba już do końca życia będę martwić się o planetę. Przebiorę się za kosz na śmieci. Ten żółty! – mówiła siedmioletnia Hania z Kielc, podziwiająca dziecięcy pokaz eko mody.   

Nagrody w Konkursie ufundowała firma Vice Textile Recycling, a były to: torby z filcu z projektu „Adaptacja” uszyte przez projektanta mody Mariusza Przybylskiego, głośnik bezprzewodowy, słuchawki douszne ze słomy pszenicznej, drewniany powerbank, drewniane gry zręcznościowe.

Werdykt Jury:

I miejsce Emilia z Zagród, lat 5

II miejsce Oskar z Kowali, lat 9

III miejsce Nela z Bolechowic, lat 5

Wyróżnienia otrzymały dzieci z Nowin, Kielc, Marzysza, Starachowic i Bolechowic.

Następnie scenę przejęły przedszkolaki z Nowin, dając wspaniały popis ekologiczny, zachęcający do troski o planetę, segregacji odpadów i zdrowego stylu życia. Jeszcze długo po występie zgromadzona w Nowinach publiczność powtarzała słowa refrenu : „żółty na plastiki, niebieski to papier”.

Zaprezentowały się również dzieci i młodzież ze Szkół Podstawowych w Bolechowicach i w Nowinach. Wśród wystawców na dzieci czekali naukowcy z doświadczeniami w małym laboratorium, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Kielcach prowadził warsztaty edukacji ekologicznej, które cieszyły się dużym zainteresowaniem dzieci z Nowin i dzieci ukraińskich. Wolontariat LCW przygotował też strefę edukacji, animacji i warsztatów manualnych, działała strefa malucha, do stanowisk łuczniczych i zręcznościowych ustawiała się kolejka. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się również seanse w kinie 5D Kapsuły Green Velo Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Świętokrzyskiego.

Dzieci z radością korzystały z bezpłatnej strefy zjeżdżalni, karuzel, kuli zorbing, strefy animacji, zabaw i konkursów z nagrodami.

To był dzień dziecka naprawdę dla dzieci, bo dzieci są najważniejsze!

Karolina Kępczyk

 

 

Poprzednie Egzamin ósmoklasisty w Nowinach

Gmina Nowiny © 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja red9.pl

Wersja dla niedowidzących