Szukaj

To właśnie oni są najbliżej mieszkańców. Podczas codziennych spotkań wysłuchują ich problemów i potrzeb, wspierają samorząd w dialogu z mieszkańcami. Sołtysi – każdego roku 11 marca obchodzą swoje święto.

Instytucja sołtysów pojawiła się w średniowieczu. Byli wyznaczani przez właścicieli ziemskich do zbierania czynszu i przewodniczenia ławie wiejskiej. Rozstrzygali spory, pełnili rolę wiejskich sędziów. Obecnie sołtysi wybierani są przez mieszkańców danego sołectwa. Na co dzień doglądają swoich sołectw, realizują uchwały rady gminy, pobierają lokalne opłaty i przekazują mieszkańcom najważniejsze wiadomości.

Jak co roku 11 marca wójt gminy Sebastian Nowaczkiewicz spotkał się z sołtysami, by podziękować im za wkład w rozwój gminy i oddanie mieszkańcom. – To dzięki udanej współpracy i zrozumieniu możemy wspólnie realizować różnorodne inicjatywy na rzecz lokalnej społeczności. Dziękuję Wam za każdy dzień pracy, za wszystko, co robicie – mówił, życząc sołtysom zdrowia, sił i chęci do pracy i działania. W spotkaniu z wójtem Sebastianem Nowaczkiewiczem uczestniczyli wszyscy sołtysi z gminy, Władysław Zapała – były sołtys Woli Murowanej oraz wicewójt Łukasz Barwinek, którzy przez długi czas rozmawiali o codziennych problemach i radościach związanych z pełnieniem przez nich funkcji. – To ciężka praca, ale daje też ogromną satysfakcję – podkreślała Renata Posłowska. 

Na terenie gminy Nowiny funkcjonuje pięć sołectw oraz osiedle Nowiny. Sołtysami w poszczególnych sołectwach są: Ewa Fudali (sołectwo Szewce-Zawada), Renata Posłowska (sołectwo Kowala), Zbigniew Jantura (sołectwo Bolechowice), Aneta Wajs (sołectwo Wola Murowana), Stanisław Kobiec (sołectwo Zgórsko-Zagrody), zaś funkcję przewodniczącej osiedla pełni Elżbieta Antoniak.

 

Poprzednie Uchwała antysmogowa

Gmina Nowiny © 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja red9.pl

Wersja dla niedowidzących