Szukaj

Młodzieżowa Rada Gminy Nowiny podjęła się niełatwego zadania zorganizowania wydarzeń o charakterze profrekwencyjnym, czyli zwiększającym udział, podnoszącym poziom świadomości o wyborach do Parlamentu Europejskiego. Ci młodzi, kreatywni mieszkańcy aplikują do udziału w Europejskim Kongresie Rad Młodzieżowych, który odbędzie się w maju w Chęcinach. Stąd też zadanie było dla nich dużym wyzwaniem.

Podczas jednej z ostatnich sesji młodzieżowi radni zaplanowali kampanię o charakterze edukacyjno – informacyjnym działając w wielu różnych obszarach. Młodzieżowi radni wymyślili hasła promujące udział w Eurowyborach, a wraz z tymi hasłami nagrali filmik promocyjny przy budynku Urzędu Gminy Nowiny. Filmik jest dostępny na profilu FB MRG Nowiny. Wyszli także bezpośrednio do mieszkańców, aby podczas sondy ulicznej zapytać uczestników czy wezmą udział w wyborach do Europarlamentu. Wyniki okazały się zaskakujące, bo aż 64% ankietowanych zadeklarowało swój udział w wyborach. Opracowali także plakat z głównym hasłem wyborczym, promującym pójście na wybory. Zostanie od rozpropagowany na terenie gminy bezpośrednio przed wyborami do Europarlamentu. Plakat zawiera hasło główne: „Jesteś wart diamentu? To zagłosuj do Europarlamentu”. Młodzieżowi radni upiekli ciasteczka w kształcie flagi Unii Europejskiej, które wraz z hasłem i ulotką prowyborczą były rozdawane podczas sondy ulicznej na terenie gminy Nowiny. Oprócz rozmowy o potrzebie wzięcia udziału w wyborach młodzieżowi radni rozmawiali także z mieszkańcami o potrzebie działania młodzieży i angażowania się mieszkańców w życie społeczne. Młodzieżowi radni odwiedzili także przedszkolaki prowadząc krótką pogadankę o tym czym jest Europa, Unia Europejska i kto nią zarządza. I dlaczego tak ważny jest udział w wyborach. A następnie poprowadzili warsztaty podczas których 6-latki wykonały swoje własne flagi Unii Europejskiej. Na zakończenie wręczyli wszystkim dzieciom drobne gadżety związane z Unią Europejską.

Tematyka Eurowyborów i obecności Polski w Unii Europejskiej była niejednokrotnie podejmowana przez młodzieżowych radnych podczas ich sesji. Wszystkie działania profrekwencyjne wsparł Europe Direct Kielce. Dziękujemy za pomoc, bez Was nigdy by się nie udało.

Kamila Piotrowicz

Poprzednie Warsztaty „Smak życia czyli Debata o Dopalaczach”

Gmina Nowiny © 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja red9.pl

Wersja dla niedowidzących