Szukaj

Patriotyzm – niby zwyczajne słowo jak każde inne, a jednak gdy je słyszymy rozlega się w nas poczucie naszej polskiej narodowości, dumy z bycia Polakiem. Przy każdym możliwym święcie państwowym z ust polityków słyszymy o tym jak patriotyzm jest ważny w obecnych czasach, tylko często te same osoby, albo nie wiedzą czym jest patriotyzm i udają, że są patriotami, albo wcale nie są i działają na szkodę narodu i państwa. Dla mnie mówienie o patriotyzmie jest możliwe tylko wtedy, gdy zdefiniujemy sobie czym jest dla nas patriotyzm, dlatego poniżej odpowiem na to pytanie z mojej perspektywy, czyli perspektywy 14-letniego chłopaka.

Pierwszym i chyba najważniejszym czynnikiem jest bycie dumnym z bycia Polakiem. Gdy Polacy odnoszą sukces nie tylko sportowy, lecz także naukowy czy kulturalny warto jest być zadowolonym ze swojego pochodzenia. Na przykład, gdy oglądam mój ulubiony motorsport, to jestem usatysfakcjonowany z moich rodaków czy też polskich zespołów odnoszących jakiś sukces. Jednakże, najważniejszym krokiem byciu dumnym z bycia Polakiem jest szerzenie dumy czy też polskiej kultury i historii w kraju i za granicą, gdyż edukujemy o Polsce, albo nowe pokolenia, albo ludzi, którzy mogli mieć podstawową wiedzę o naszym kraju.

Kolejnym, ważnym czynnikiem jest pamięć o bohaterach narodowych. Pamięć tą możemy wyrażać przez edukowanie innych o wielkich, polskich postaciach, zapalenie świeczki na mogiłach polskich żołnierzy poległych w walce o ojczyznę czy też nadawanie imion bohaterów szkołom, ulicom, rondom. Dzieję się na przykład tak w mojej szkole, która ma moim zdaniem bardzo dobre i oryginalne imię, jakim jest imię Orląt Lwowskich. Orlęta Lwowskie to była młodzież w moim wieku, która wyzwalała piękne miasto, jakim jest Lwów z rąk Ukraińców. Taki przykład fantastycznie pokazuje mnie i moim kolegom i koleżankom, że w każdym wieku można poświęcać się dla ojczyzny.

Następnym czynnikiem jest świadomy udział w wyborach. Co prawda, do uzyskania czynnego prawa wyborczego jeszcze trochę mi brakuję, jednak nie przeszkadza mi to uważać, że udział w wyborach jest czynem patriotycznym, ponieważ decydujemy wtedy o tym, kto będzie nas reprezentował w parlamencie i kto będzie u władzy. Pisząc o tym czynniku, użyłem dla niego epitetu „świadomy”, gdyż obecnie politycy używają bardzo populistycznych haseł, by zachęcić wyborców do głosowania na nich, dlatego przed pójściem do urny, warto sobie zrobić test poglądów politycznych, przeanalizować obietnice i programy danych partii lub kandydatów, by oddać świadomy głos i później nie żałować swojego głosu na partię lub kandydata.

Jednym z wielu ważnych filarów jest też patriotyzm lokalny, czyli angażowanie się w różne akcje społeczne w własnej gminie, mieście, powiecie, województwie. Takie zaangażowanie pomaga poprawiać nam swoją własną okolicę. Przykładem takiego zaangażowania i lokalnego patriotyzmu jest głosowanie w budżecie obywatelskim, gdzie można głosować na projekty, które ułatwiają lub umilają nam życie. Patriotyzm lokalny jest też ważny, ponieważ uczy nas podstaw działania pewnych mechanizmów, które pomagają robić coś na większą skalę i jest też kolebką naszego patriotyzmu.

Jednym z najważniejszych filarów patriotyzmu według mnie jest znajomość historii kraju. Kiedyś przeczytałem takie słowa, że naród bez znajomości historii nie ma przyszłości i jest to po części prawdą, ponieważ znajomość historii pozwala uniknąć nam błędów z przeszłości. Niestety, wielu moich rodaków nie zna historii własnego kraju lub nie chce jej znać, dlatego często jako naród popełniamy błędy z przeszłości.

Ten filar łączy się z kolejnym z najważniejszych, w mojej opinii, filarów patriotyzmu jakim jest odpowiedzialność za swoją ojczyznę. Bycie odpowiedzialnym za ojczyznę wymaga znajomości, m. in. jej historii i popełnianych przez nią błędów, wykonywania dla niej samego dobra, świadomego życia w duchu odpowiedzialności za coś, szacunku do symboli, haseł, bohaterów narodowych i najważniejsze, do drugiego rodaka. Najczęściej zapominamy właśnie o tym filarze, gdyż dzisiaj takie wartości jak dobro, odpowiedzialność za coś, szacunek do czegoś lub drugiego człowieka są często tylko pustymi frazesami, które są powtarzane jak mantra, ale nic za sobą nie niosą, dlatego trzeba uczyć tego nowe pokolenia od najmłodszych lat, by znały te podstawy, które pozwalają być patriotą.

            W pewnych momentach warto stanąć przed metaforycznym lustrem i zrobić sobie przysłowiowy rachunek sumienia, który pomoże nam stwierdzić czy jesteśmy patriotami, czy nie. Reasumując, według mnie najważniejszymi filarami patriotyzmu są: bycie dumnym z bycia Polakiem, bycie odpowiedzialnym za ojczyznę, pamięć o bohaterach narodowych, patriotyzm lokalny, znajomość historii własnego kraju i świadomy udział w wyborach.

Piotr Szczepanik

Klasa 8c

Świętujmy razem naszą Niepodległość. Pokażmy, ze nasze życie jest biało-czerwone. 11 listopada 2021 r. Marsz na Bolechowice.

Poprzednie Potańcówka dla seniorów

Gmina Nowiny © 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja red9.pl

Wersja dla niedowidzących