Szukaj

Nagromadzenie w jednym miejscu i jednym czasie tylu leśników, łowczych, survivalowców, bushcraftowców, mieszkańców i osób, które po prostu lubią las, jest nie lada wyzwaniem i stanowi wielką wartość wymiany doświadczeń. Podczas „Bukowiska” organizatorowi i pomysłodawcy -Sebastianowi Nowaczkiewiczowi, wójtowi gminy Nowiny, a zarazem leśnikowi to wszystko się udało. W dniach 16-18 czerwca w lesie, w Zawadzie wójt rozbił prawdziwy obóz z 40. namiotami, z szacunkiem do kultury leśnej.

Trzeci rok organizowania przez gminę Nowiny tego wyjątkowego leśnego wydarzenia pokazuje jego dojrzałość i rozwój. Coraz więcej partnerów włącza się w budowanie programu merytorycznego. Mieszkańcy i goście coraz śmielej korzystają z atrakcji wydarzenia, kilka rodzin zdecydowało się po raz pierwszy zanocować w lesie, zgodnie z programem Lasów Państwowych – Partnera „Bukowiska”, funkcjonującym pod nazwą „zanocuj w lesie”.

Pierwsi goście rozbili obóz w Zawadzie już w czwartek 15 czerwca. Dzień później z okazji „Dnia Pustej Klasy” – globalnego ruchu mającego na celu inspirowanie i celebrowanie zabaw i nauki na świeżym powietrzu – zaprosiliśmy uczniów i nauczycieli szkół z terenu gminy Nowiny na otwarcie ścieżki edukacyjnej na Górze Miejskiej, prowadzącej do nieczynnego zabytkowego kamieniołomu „Szewce”. Spacer poprowadzili Sebastian Nowaczkiewicz, wójt gminy Nowiny, wraz z Michałem Porosem, kierownikiem Centrum Geoedukacji w Kielcach, przewodnikiem, geografem i geologiem. Wójt Sebastian Nowaczkiewicz opowiadał uczestnikom o faunie i florze występującej na terenie gminy, zaczynając od prezentacji rośliny chronionej występującej w lasach Szewc i Zawady – podkolana zielonawego z rodziny storczykowatych. Michał Poros natomiast  z pasją opowiedział o geologii gminy Nowiny na przestrzeni dziejów. Uczniów najbardziej zainteresował wątek występowania cennych kruszców w najbliższej okolicy.

Gdy po spacerze, wróciliśmy na miejsce „Bukowiska”, obóz już liczył kilkanaście namiotów. Goście spacerowali lub przemierzali leśne ścieżki rowerowo. Nad ogniskiem unosił się zapach pieczonej kiełbasy i aromat kawy z kawiarki.

Sobota 17 czerwca była Dniem Otwartym „Bukowiska”. O godz. 10:00 sygnaliści myśliwscy Zespołu Szkół Leśnych w Zagnańsku otworzyli wydarzenie dwoma koncertami, a sokolnicy prezentowali znane nam z Nocy Sów, drapieżniki ze szkolnego Ośrodka Rehabilitacji Ptaków. Wójt przywitał wszystkich gości, prelegentów, partnerów, mieszkańców i zaprosił do udziału w wykładach i warsztatach.

Wystąpił Adam Gełdon, reprezentujący Nadleśnictwo Spychowo z województwa warmińsko-mazurskiego, znany tropiciel wilków, który opowiedział o tym, kogo możemy spotkać w lasach i jak powinniśmy się zachowywać.

Marian Wyrzykowski prezentował przykłady grzybów nadrzewnych i nadrewnowych. Po raz pierwszy (i wiemy już, że nie ostatni) w „Bukowisku” wzięli udział Marcin Scelina i Ewa Wydrzyńska-Scelina z Nadleśnictwa Baligród na Podkarpaciu. Leśnik opowiadał o przyrodzie Bieszczad, a Pani Ewa animowała strefę leśnego bieszczadzkiego przedszkola dla najmłodszych. Atrakcje dla przedszkolaków uzupełniło kieleckie przedszkole „Dziupla” i nauczycielki ze Szkoły Podstawowej w Bolechowicach. Ofertę edukacyjną dla dzieci i dorosłych wzbogaciła „Leśna Biblioteka” stworzona w plenerze przez bibliotekarza i archiwistę Marka Jarco. Co chwilę ktoś „wypożyczał” woluminy i czytał w hamaku bądź siedząc na drewnianym pieńku przy ognisku. Co za klimat!

Nie zawiódł Paweł Frankowski, autor książek bushcraftowych i survivalowych. Spotkał się z czytelnikami i jak zwykle z pasją, bazując na swoim doświadczeniu, opowiadał o leśnych eskapadach i sztuce przetrwania.

Partner wydarzenia – Michał Madej wraz z rodziną i członkami Stowarzyszenia Madejówka Bushcraft&Survival zaprezentowali bardzo interesujący blok tematów od wytrzymałości psychicznej, po pierwszą pomoc w warunkach ekstremalnych i przygotowywanie ekwipunku w teren dla nastolatka.

Roman Wróblewski z Nadleśnictwa Kielce prezentował zasady łowiectwa i gospodarki leśnej. Poruszył też zagadnienia obecne w dyskusji publicznej, dotyczące prowadzonych przez Lasy Państwowe wycinek drzewostanu, co spotkało się z ogromnym zainteresowaniem publiczności.

Bukowisko odwiedził Aleksander Jaworski, który obozował w lesie przez trzy dni i podzielił się z odbiorcami wspomnieniami z rodzinnej turystyki offroadowej w Rumunii. Mateusz Lipski prezentował prymitywne narzędzia bushcraftowe. Piotr Waleron, znany fotografik, zapraszał do dobrego kadrowania przyrody, mówił też o swoim nowym hobby – fotografii urbexowej. Warsztatowi Pana Piotra towarzyszyła wystawa prac wielkoformatowych ze zdjęciami lasu w wielu autorskich odsłonach znanych świętokrzyskich fotografików: Urszuli Antoniak, Dominika Sali, Piotra Walerona, Piotra Michalca, Tomasza Koneckiego.

O „Bukowisku” pamiętał także Paweł Janyst, który odwiedził wydarzenie i rozmawiał z gośćmi o wartości podróżowania i odkrywania świata oczywiście z plecakami „Janysport”. Joanna Przybylska z Towarzystwa Badań i Ochrony Przyrody w Kielcach prezentowała najnowsze, wspaniałe wydawnictwo „Ptaki Kielc”. Czy wiedzieliście, że w Kielcach i okolicach występuje ponad 200 różnych gatunków ptaków?!

Konrad Kwiecień ze Świętokrzyskiej Grupy Strzeleckiej prezentował postawy strzeleckie i funkcje broni na przykładzie karabinów ASG.

Wśród wydarzeń towarzyszących ogromną popularnością cieszyły się warsztaty „Las w ramie” prowadzone przez Martę Nowaczkiewicz. Prowadząca podzieliła się wiedzą z zakresu botaniki i patentami na wyjątkowe dekoracje naturalne. Uczestnicy skorzystali z zajęć jogowych „Satwa Joga”. Dzieci i młodzież testowali hamaki „Flyhamak”, hamaki i kapcie „Wydra13” Barbary Kosyk oraz niski park linowy, gdzie Dariusz Kurcman zadbał o wysoką jakość atrakcji i bezpieczeństwo śmiałków, szczególnie tych pokonujących trasę z zawiązanymi oczami.

Osiem rodzin wzięło udział w „Leśnych Podchodach”. Zwycięzcy otrzymali nagrody ufundowane przez Gminę Nowiny i spółkę Trzuskawica S.A.

– Niesamowite wydarzenie tematyczne. Wszechstronne środowisko ludzi, którzy oprócz doczesnego życia widzą coś więcej. Ogromne brawa za organizację i pomysł – komentowała Pani Sylwia z Kielc, która na Bukowisko z rodziną wybrała się po raz pierwszy.

Sekcja plastyczna „Nowinianki” z Gminnego Ośrodka Kultury „Perła” w Nowinach zaprosiła uczestników do udziału w plenerze malarskim „Leśne inspiracje” i malowania na oflisach. Powstały wyjątkowe prace, ilustrujące florę i faunę lasu w Zawadzie.

W „Zielnej chacie” można było degustować napary i dowiedzieć się o dobroczynnych właściwościach ziół, a także skorzystać z kąpieli leśnej.

Strażacy OSP Szewce zadbali o ciepło ogniska, chłodzący basen, zaprezentowali też swoje umiejętności cięcia piłą „moja-twoja”.

Kowale z Nysy w Kuźni „Barbarian” prowadzili pokazy kowalstwa, prezentowali również rękodzieło.

Można było nabyć noże, siekiery, konserwy, hamaki. Kolejki ustawiały się do stanowiska „Rotavirus-zarażaj pasją innych”, gdzie Konrad Bal z zaproszonymi gośćmi częstował przetworami domowymi, a z warsztatów kaletniczych każdy wracał z wyjątkową bransoletą ze skóry.

Kuchnia polowa Marka Jarco wydała ponad 560 porcji żuru, kiełbasę i ziemniaki do pieczenia na ognisku. Polski Związek Łowiecki częstował pieczonym dzikiem, a Rafał Zygan z „NotoSzok” przywiózł premierową partię letnich i orzeźwiających soków jabłka z miętą.

– Dziękuję, że razem od trzech lat ze wspaniałymi, doświadczonymi leśnikami i bushcraftowcami tworzymy w lesie w Zawadzie wydarzenie, dzięki któremu w dobie rewolucji cyfrowej i technologicznej wracamy do natury. Ogromnie w tym roku ucieszyły mnie odwiedziny mieszkańców naszej gminy i regionu, którzy widzą sens edukacyjny i praktyczny Bukowiska, a także weekendowe nocowanie ponad 60. gości. Wszystko już posprzątaliśmy zgodnie z zasadą „leave no trace”. Do zobaczenia w lesie – mówi Sebastian Nowaczkiewicz, wójt gminy Nowiny.

 

Karolina Kępczyk

Poprzednie Biesiada Świętojańska w Szewcach

Gmina Nowiny © 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja red9.pl

Wersja dla niedowidzących