Szukaj

Gmina Nowiny aktywnie włączyła się w obchody Miesiąca Słowackiego w Polsce. Najpierw w Nowinach, słowacki artysta Drahomir Daloš zaprezentował ludowe instrumenty słowackie: drumle, fujary, gwizdki, dudy. Artysta zagrał na wyjątkowej fujarze wyrzeźbionej z drzewa czarnego bzu. Ten instrument jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Przez miesiąc w Gminnym Ośrodku Kultury Perła w Nowinach można oglądać wystawę Od Wyszehradu do Wyszehradu, przygotowaną przez Instytut Słowacki w Warszawie.

20 września na zaproszenie Adriana Kromki, dyrektora Instytutu Słowackiego, w wieczorze kultury i sztuki słowackiej wzięła udział delegacja Gminy Nowiny – Sebastian Nowaczkiewicz, wójt gminy Nowiny ze współpracownikami i zespół Bolechowiczanie wraz z kierownikiem artystycznym i akompaniatorem Krzysztofem Korbanem. Udział w koncercie Bolechowiczan wziął Andrej Droba, Ambasador Słowacji w Polsce. – Dziękujemy za piękny występ i dedykacje muzyczne. Gratuluję Wam pielęgnowania tradycji ludowych i gwarowych. Dzielcie się swą pasją i radością z innymi. Dziękuję samorządowi Gminy Nowiny za aktywne włączenie się w obchody Miesiąca Kultury Słowackiej w Polsce. Ta współpraca dla obu stron jest bardzo dobra – zwrócił się do nowińskiej delegacji Andrej Droba, ambasador Słowacji.

 – Dla nas to wyjątkowy wieczór. Dziękujemy wójtowi za zaproszenie. Kiedyś w naszej świetlicy gościliśmy ambasadora Hiszpanii, a dziś poznajemy kulturę Słowacji, życzliwy i serdeczny Zespół Instytutu Słowackiego oraz przeżyliśmy zaszczyt koncertowania dla ambasadora Słowacji – podsumowała spotkanie Pani Krystyna Barycka z Zespołu Bolechowiczanie.

Karolina Kępczyk

Poprzednie Wydarzyło się w cieniu krzyża

Gmina Nowiny © 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja red9.pl

Wersja dla niedowidzących