Szukaj

Wieloletnia ekspansja człowieka nie pozostaje bez wpływu na stan środowiska naturalnego. Od lat ekolodzy alarmują, że pszczoły masowo giną, co niestety może mieć straszne skutki dla produkcji żywności na całym świecie. To te niepozorne owady są odpowiedzialne za ponad 70% zapyleń, dzięki którym kwiaty zamieniają się w owoce lub warzywa. Mając to na uwadze powinniśmy robić wszystko, by te dzielne i pracowite małe owady miały możliwość przeżyć. Sadzenie roślin miododajnych sprawia, że mogą one zebrać nektar, pyłek i spadź, które potem przetwarzają na miód. Miód z kolei służy do wykarmienia pszczół, szczególnie tych młodych oraz pozwala przeżyć pszczołom zimę. Im więcej pyłku, nektaru i spadzi uda im się zebrać, tym lepsza będzie ich kondycja i tym większa będzie szansa, że ich gatunek przetrwa. Jest to również nadzieja dla ludzi, że nie ustanie produkcja warzyw i owoców.

Te maleńkie owady mają ogromny wkład w funkcjonowanie całego ekosystemu, dlatego wszyscy powinniśmy stwarzać warunki niezbędne do ich życia.

Dlatego Gmina Nowiny co roku prowadzi akcję nasadzenia drzew miododajnych dzięki przekazanych przez Powiat Kielecki środków finansowych w ramach umowy nr 11/2023 z dnia 24 kwietnia 2023 r. Miejscem nasadzenia przedmiotowych drzew jest miejscowość Kowala, działka ew. nr 734/5, obręb geodezyjny Kowala. Posadzono 15 szt. klonu zwyczajnego i  1 szt. głogu dwuszyjkowego.

Poprzednie Ostrzeżenie meteorologiczne

Gmina Nowiny © 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja red9.pl

Wersja dla niedowidzących