Szukaj

Moc radości, wspaniałe prezentacje sceniczne, spotkanie z Mikołajem, kiermasz rękodzieła i świątecznych przysmaków, zbiórka dla zwierząt, życzenia świąteczne od wójta gminy Nowiny Sebastiana Nowaczkiewicza – w takie atrakcje i wydarzenia obfitował 8. Jarmark Bożonarodzeniowy „Wesoła Nowina” w Nowinach, zorganizowany przez Samorząd Gminy Nowiny i Gminny Ośrodek Kultury „Perła” w Nowinach, 16 grudnia na placu festynowym w Nowinach.

Jarmark otworzył świąteczny koncert Gminno-Szkolnej Orkiestry Dętej pod kierownictwem artystycznym Wojciecha Materka. Następnie na scenie Jarmarku pojawili się debiutanci – dzieci, które rozpoczęły edukację muzyczną w Studiu Piosenki „Miniaturka”, prowadzonym przez Sylwię Gajek w Gminnym Ośrodku Kultury „Perła” w Nowinach. Wystąpiły także solistki z dorobkiem jak: Martyna Stępień i Lilianna Grudzień.

Świąteczne życzenia od Chóru Nowina połączone z recytacją autorskiego wiersza złożyła Irena Kostrzewska, poetka, animatorka kultury, prowadząca Chór Nowina.

Nagle w tłumie gości przybyłych na Jarmark, dzieci dostrzegły postać Świętego Mikołaja, który na dłużej zagościł w Nowinach, częstując duże i małe dzieci słodkościami. Mikołaj zaprosił dzieci do wspólnej zabawy i zdjęć w specjalnie przygotowanym przez Zespół GOK „Perła” Nowiny, saloniku Świętego Mikołaja.

Nie zabrakło pięknych występów scenicznych dzieci i młodzieży szkolnej. Młodzi artyści ze Szkoły Podstawowej im. Orląt Lwowskich w Nowinach wystąpili z programem w reż. Marzeny Pituli. Świąteczny wiersz wyrecytowała Lidia Jędrocha, poetka i pedagog.
Święty Mikołaj odwiedził każde z 56 stoisk wystawców, do czego również zachęcał publiczność. Dzieci dekorowały choinkowy las, który pojawił się na Jarmarku dzięki Lasom Państwowym. Najmłodsi pod opieką dorosłych korzystali z wielką radością z karuzeli figurowej, objadając się przy tym watą cukrową.

Gdy zapadał zmrok, scenę opanowały sześcioletnie dzieci z Przedszkola Samorządowego im. Pluszowego Misia w Nowinach z ambitnym programem artystycznym, przygotowanym przez Małgorzatę Szymoniak. Skupiona pod sceną najwierniejsza publiczność, oklaskiwała piękne pastorałki i mikołajkowe tańce w wykonaniu najmłodszych występujących.
Eksplozję radości przyniosły występy przedszkolaków z Zespołu Placówek Oświatowych w Bolechowicach i Zespołu Placówek Integracyjnych w Kowali.

Podczas Jarmarku wójt gminy Nowiny Sebastian Nowaczkiewicz, złożył życzenia świąteczne mieszkańcom i gościom, pozdrawiając serdecznie wszystkich wystawców i artystów. Wójt ogłosił również wyniki w „Konkursie na Kartę Świąteczną i Noworoczną dla Gminy Nowiny 2023”, wręczył laureatom nagrody. Wystawa Kart Świątecznych jest prezentowana w GOK „Perła” Nowiny. Dwie Nagrody Główne ex aequo otrzymali: Dawid Madej i Antoni Nowiński, uczniowie SP w Nowinach.

Lokalne Centra Wolontariatu w Nowinach i Chęcinach prowadziły zbiórkę „Nowiny pomagają zwierzętom”.

Święty Mikołaj zaprosił na scenę Renatę Posłowską, Radną Rady gminy Nowiny, Sołtyskę Kowali i poetkę, która mile zaskoczyła Mikołaja wręczając mu słodki upominek. Renata Posłowska zaśpiewała kolędy z głębokim przesłaniem ciepła i życzliwości na Święta. Następnie na scenę odważnie wkroczyły dzieci i młodzież szkolna Zespołu Placówek Oświatowych w Bolechowicach. Wśród kramów uwagę zwracały bogate stoiska Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Nowinach z kultowym grzańcem oraz stroiki wykonane przez uczniów Zespołu Placówek Integracyjnych w Kowali.
Na spotkanie z kulturą ludową i tradycyjną kolędą zaprosiły widzów zespoły ludowe działające na terenie gminy Nowiny: KGW Kowalanki, KGW Szewczanki i Zespół ludowy „Bolechowiczanie”. Ze sceny popłynęły najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki w aranżacjach na akordeon. Na finał Jarmarku wystąpił rodzinny Zespół Agaty Strzeszkowskiej z koncertem „Święta na wesołą muzę”. Artyści rozgrzali już nieco zmarzniętą publiczność i zaprosili do wspólnego wykonywania dobrze znanych świątecznych hitów polskich i zagranicznych.
Jeszcze długo po koncercie ze sceny niosło się charakterystyczne „Merry Christmas” i „Jingle bells”. Najwytrwalsi, po udanych zakupach u wystawców, ogrzewali się z rodziną i przyjaciółmi przy dającym przyjemnie ciepło – koksowniku.

Jarmark Bożonarodzeniowy znów wyzwolił niezwykłą, świąteczną energię. Stworzyliśmy wspólnotę, byliśmy razem i to jest naprawdę „Wesoła Nowina”.

Karolina Kępczyk

Poprzednie Zmiana przystanku w związku ze zmianą organizacji ruchu

Gmina Nowiny © 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja red9.pl

Wersja dla niedowidzących