Szukaj

Smaczny, barwny, pełen nieoczekiwanych zwrotów akcji i wzruszeń – taki był Jarmark Wielkanocny Ale Nowina! Alleluja! zorganizowany 9 kwietnia w Nowinach. 40 Wystawców, 500 gości, sąsiedzi z Ukrainy i Armenii, wszyscy stworzyli klimat wspólnoty. Atrakcyjny i różnorodny program przyciągnął mieszkańców i gości w każdym wieku z gminy Nowiny i regionu świętokrzyskiego.

Od rana warunki dyktowała deszczowa i wietrzna pogoda. Zmieniliśmy lokalizację Jarmarku z placu festynowego na halę sportową Zespołu Szkół Ponadpodstawowych przy ul. Gimnazjalnej 1. Dziękujemy Pani Kornelii Bem-Kozieł, dyrektorce placówki za możliwość organizacji Jarmarku w szkolnej hali. Na placu szkolnym kręciła się kolorowa karuzela, zapachami żuru kusiła kuchnia polowa i ormiańskie szaszłyki. Wspólne gotowanie żuru poprowadził Pan Damian Domagała, szef kuchni Grand Hotel Kielce. Kucharzowi asystował Zespół Bolechowiczanie oraz chętni mieszkańcy, którzy kroili warzywa, przygotowywali wywar, znaleźliśmy nawet chętnego Pana Zbyszka z Dymin do siekania cebuli. Żur, ludowym repertuarem, obśpiewali Bolechowiczanie. Z uwagi na stan zdrowia nie dopisały na Jarmark Kowalanki i Szewczanki. Członkiniom zespołów życzymy szybkiego powrotu do zdrowia i radości.

Po wejściu do hali sportowej wrażenie zrobiły kolorowe stragany Wystawców i piękna scenografia przygotowana przez Gości z Ukrainy i zespół Gminnego Ośrodka Kultury „Perła” w Nowinach – Partnera Jarmarku.

Jarmark w pięknym stylu otworzyła Gminna Orkiestra Dęta pod dyrekcją Wojciecha Materka prezentując marszową wiązankę muzyczną. Następnie Sebastian Nowaczkiewicz, wójt gminy Nowiny, Organizator Jarmarku skierował słowa powitania i świątecznych życzeń do mieszkańców, gości i wystawców podkreślając wkład pracy, zaangażowanie i rolę wspólnoty jaką tworzymy od 24 lutego, po wybuchu wojny w Ukrainie, gdy w gminie Nowiny mieszka już ponad 100 Ukrainek i Ukraińców.

Rozstał rozstrzygnięty Konkurs na tradycyjną Palmę Wielkanocną. Prace oceniało jury plastyków wspierane przez ks. Józefa Kubiczę, proboszcza z nowińskiej parafii. Jury nagrodziło palmy Wychowanków Świetlicy Szkolnej kl. I-IV Szkoły Podstawowej im. Orląt Lwowskich w Nowinach, Rodziny Państwa Januszków ze Zgórska, Uczestników zajęć Świetlicy Miniaturka GOK „Perła” w Nowinach prowadzonych przez Joannę Plutkę oraz Rodziny Państwa Chudzickich z Trzcianek. Nagrody dla laureatów – Baby Wielkanocne przygotowali: Bolechowiczanie, Szewczanki, Cukiernia „Pychotka” z Kielc i Gmina Nowiny.

W przygotowanie programu zaangażowały się wszystkie szkoły z terenu gminy Nowiny. Wiosenny i energetyczny występ artystyczny w reżyserii Marzeny Pituli, pedagoga i muzyka, zaprezentowały dzieci ze Szkoły Podstawowej w Nowinach. Montaż słowo-muzyczny przygotowały dzieci ze Szkoły Podstawowej w Bolechowicach. Ujmujący był utwór ukraiński, który w oryginale zaśpiewała trzyletnia Zosia z Bolechowic. Z kolei uczniowie i nauczyciele z Kowali zaskoczyli pomysłem fotobudki z kurczątkiem i zajączkiem. Uczestnicy Jarmarku chętnie korzystali z tej atrakcji, aby mieć fotograficzną pamiątkę. – Nasza foto strefa to spełnienie marzeń uczniów i nauczycieli. Dobrze, że możemy być i bawić się razem z mieszkańcami na Jarmarku – mówiła Anna Łukasiewicz, dyrektorka Zespołu Placówek Integracyjnych z Kowali.

Wysoki poziom wykonawczy zaprezentowały Solistki Studia Piosenki „Miniaturka” z Gminnego Ośrodka Kultury „Perła” w Nowinach. Studio z sukcesem prowadzi Sylwia Gajek, która przygotowuje uzdolnione wokalnie uczennice do udziału w konkursach, festiwalach, a także do oprawy artystycznej wydarzeń kulturalnych. Na Jarmarku wystąpiły: Alicja Bzymek, Martyna Stępień, Lilianna Grudzień i  Anna Wierzbicka.

Integracyjne i świąteczne animacje przygotowali Wolontariusze z Lokalnego Centrum Wolontariatu z Nowin. – Zaprosiliśmy do zabawy wielkanocnej szukania jajek i zajączków jako symboli Świąt Wielkanocnych, na wyciętych formach jaj goście podpisywali się, zatańczyliśmy wspólnie z mieszkańcami i gości z Ukrainy popularną „Belgijkę” – opowiadała Kamila Piotrowicz, koordynatorka strefy wolontariatu podczas Jarmarku.

Ogromnym zainteresowaniem cieszyło się stoisko z ukraińskimi specjałami i rękodziełem w niebiesko-żółtych barwach, a także program artystyczny. Goście z Ukrainy przypinali uczestnikom Jarmarku ręcznie wykonane „Gołąbki Pokoju”. Na scenie podziwialiśmy pokaz taneczny „Ukraina to Ja”, pojedynek „Kozacki Spas” oraz występ wokalno-instrumentalny Rodziny Ambriz ze Lwowa. A utwór „Czerwona Ruta” podśpiewywali ze wzruszeniem mieszkańcy odwiedzając stoiska Wystawców. Na finał Ukraińcy zaprosili do wspólnego śpiewania „Ukrainy” czyli popularnego w naszym kraju utworu biesiadnego „Hej, sokoły”. Pełne emocji, wzruszeń i jedności było przekazanie podziękowań i świątecznych koszyczków wielkanocnych przez delegację ukraińską na ręce Wójta Sebastiana Nowaczkiewicza.

 – Dziękujemy Wójtowi i Mieszkańcom, którzy przyjęli nas jak braci, jak swoich, a w domu kultury mamy swoje miejsce – mówiła, Olena, która organizuje w nowińskim GOK-u zajęcia języka polskiego dla sąsiadów z Ukrainy, mieszkających na terenie gminy Nowiny.

Odpowiedź wójta Sebastiana Nowaczkiewicza była równie ciepła i deklarująca kolejne wsparcie. – Chcę abyście w naszej społeczności czuli się bezpiecznie. Dziękuję Mieszkańcom, którzy otworzyli na Uchodźców swoje serca i domy. Punkt pomocy przy ul. Perłowej 1 będzie działał tak długo, jak to tylko będzie potrzebne. Jesteśmy z Wami. Sława Wolnej Ukrainie! – łamiącym się głosem o wsparciu mówił Sebastian Nowaczkiewicz, wójt gminy Nowiny.

Ukraińskie sceny na Jarmarku zostaną na długo w naszej pamięci. Przez cały dzień w punkcie pomocy przy ul. Perłowej 1 prowadziliśmy zbiórkę dla potrzebujących wsparcia rodzin ukraińskich.

Program artystyczny przeplatany był konkursami sportowymi. Krzysztof Wanat, nauczyciel w-f i trener przygotował konkurencję przeciągania liny, rzut do celu i bieg z jajkiem. Wszystkie konkurencje cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. W przeciąganiu liny konkurowały ze sobą drużyny wójta Sebastiana Nowaczkiewicza i europosła Adama Jarubasa. Liderzy byli wspierani przez dzieci a także wspierających mieszkańców. Po zaciętej rywalizacji w duchu fair play, finalnie wygrała drużyna Adama Jarubasa. Do zwycięzców trafiły „Czekoladowe Zające”, ufundowane przez GOK „Perła” w Nowinach.

W organizację Jarmarku zaangażowała się społeczność nowińskich przedszkolaków, którzy zawsze przychodzą z własną publicznością. Dzieci oklaskiwały rodziny i goście Jarmarku. Dzieci wzięły udział we wspólnym malowaniu jajek i wracały do domów z kolorowymi pisankami.

 – Nie wiem jak długo był przygotowywany Jarmark, ale widać, że pomyśleliście o dzieciach i dorosłych, o gustach starszych osób i atrakcjach dla młodzieży. I muzyka i tyle rzeczy na straganach. Świetne wszystko przygotowane. Właściwie dziś kupiłam już wszystko na Święta. Było i do śmiechu i dom płaczu. Też z rodziną wspieramy punkt pomocy dla Ukrainy – mówiła uśmiechnięta Pani Ania ze Zgórska.

Jarmark zakończył rockowy koncert w wykonaniu zespołu AyAhuasca w składzie: Kuba Długosz, wokal, teksty, Kamil Mietelski, gitara, Paweł Surowiec, bas, Robert Kosowski, bębny.  – W świecie pełnym komercji gniją wszelkie wartości. Nasza muzyka oczyszcza i pozwala spojrzeć na sprawy na nowo. Brzmieniowo sięgamy do polskiego rocka lat 80 – zapowiadał Kuba Długosz z zespołu.

Dziękujemy za zaangażowanie, serce i pomysły każdego Wystawcy i Mieszkańca. Zakupy zrobione. Teraz już tylko wiosenne porządki i będziemy wszyscy gotowi na przeżycie Świąt Wielkiej Nocy.

Alleluja! Ale Nowina!

Zdrowia i pokoju na Święta. Do zobaczenia za rok!

Karolina Kępczyk

 

Poprzednie Zapraszamy na Jarmark do Liceum Sportowego

Gmina Nowiny © 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja red9.pl

Wersja dla niedowidzących