Szukaj

Nietypowe lekcje dla uczniów najstarszych klas szkół podstawowych oraz liceum odbędą się w najbliższym czasie w Nowinach. Poprowadzi je sam wójt gminy, by przedstawić raport o stanie gminy.

– Dla wielu samorządowców raport o stanie gminy po przykry obowiązek. Ja chciałbym, by stał się on podstawą do rozmowy z mieszkańcami o tym, jak powinna wyglądać gmina i co jest najważniejsze dla nich. Dlatego zdecydowałem się przedstawić go w tym roku szerszemu gronu – mówi wójt Sebastian Nowaczkiewicz.

Każdego roku do 31 maja wójt gminy jest zobowiązany przedłożyć radzie gminy raport o stanie gminy. Raport obejmuje podsumowanie działalności wójta w roku poprzednim, w szczególności realizację polityk, programów i strategii, uchwał rady gminy i budżetu obywatelskiego. W debacie nad raportem o stanie gminy, która odbywa się podczas sesji, mieszkańcy mogą zabierać głos. Tyle mówi ustawa, a w rzeczywistości bardzo niewiele osób korzysta z tej możliwości. Jak wynika z badania Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska, spośród 1401 gmin, które odpowiedziały na jej wniosek o informację dotyczący debaty wokół raportu o stanie gminy, jedynie w 235 w debacie wziął udział choć jeden mieszkaniec. – Mam świadomość, ze z dnia na dzień w naszej gminie nie nastąpi rewolucyjna zmiana. W tym roku podjęliśmy jednak pierwsze działania. Przede wszystkim, zapytaliśmy mieszkańców, czego oczekują po raporcie i na podstawie wyników ankiety opracowaliśmy go. Nie jest on już tak obszerny jak wcześniejsze raporty – liczy zaledwie osiem stron – wylicza Sebastian Nowaczkiewicz. – Zdecydowaliśmy się też na jego wydruk, bo nie każdy ma dostęp do Internetu, ale, oczywiście, jest też dostępny w formie on-line – dodaje.

Raport o stanie gminy 2020

To jednak nie wszystko. Gmina postanowiła jednak pójść o krok dalej i… przygotować drugi raport. Ten skierowany jest do dzieci i młodzieży, a  wszystkie informacje zostały zebrane na kartce papieru formatu A3. – Z raportem dla dzieci i młodzieży wybieram się do gminnych szkół. Będę chciał porozmawiać z uczniami najstarszych klas szkół podstawowych oraz liceum o tym, jak im się żyje w naszej gminie, co im się podoba, a co by zmienili – mówi Sebastian Nowaczkiewicz. Pierwsza lekcja już się odbyła. – Choć na co dzień odbywam sporo spotkań, także z młodzieżą, to przyznaję, że miałem nieco tremy. Na szczęście uczniowie liceum byli zainteresowani tym, co chciałem im przekazać, a na sam koniec udzielili mi wotum zaufania – cieszy się Sebastian Nowaczkiewicz. Kolejne lekcje odbędą się we wszystkich szkołach podstawowych z terenu gminy. – Z chęcią opowiem też o raporcie i wysłucham mieszkańców podczas transmisji na żywo na profilu gminy na Facebooku 16 czerwca o godz. 17.00. A na samą debatę zapraszam 23 czerwca o godz. 11 – wtedy to odbędzie się sesja absolutoryjna – zachęca wójt.

Raport o stanie gminy dla dzieci i młodzieży

Poprzednie Wybory uzupełniające

Gmina Nowiny © 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja red9.pl

Wersja dla niedowidzących