Szukaj

Bukowisko 2022 przechodzi do historii. Od piątku 9 września do niedzieli 11 września las w Zawadzie zamieszkali survivalowcy, bushcraftowcy i ludzie kochający las. Przyjechali z całej Polski, by spędzić weekend bez prądu, z dala od miejskiego zgiełku, w zgodzie z naturą i samym sobą.

Po ubiegłorocznym sukcesie Puszczowiska 2022, organizowanego przez Gminę Nowiny, wspólnie z Lasami Państwowymi i Konwentem Bushcraft Poland, wójt gminy Nowiny Sebastian Nowaczkiewicz, samorządowiec i leśnik, zdecydował się rozwijać w formule ogólnopolskiej, to najbardziej naturalne wydarzenie w regionie, już pod autorską nazwą „Bukowisko”.

Program „Bukowiska” przez kilka miesięcy budowali wybitni eksperci, leśnicy, botanicy, survivalowcy, bushcraftowcy, sportowcy. To co ich łączyło, to fascynacja naturą i odkrywanie potencjału lasu. Swoją drogą to niezwykłe, jak niewielki leśny obszar, może się stać inspirującą przestrzenią do weekendowego spotkania unplugged z naturą, dla pół tysiąca gości z gminy, regionu i kraju.

Wyzwaniem tegorocznego „Bukowiska” była deszczowa pogoda. Chociaż jak w mediach społecznościowych skomentował Adam Gełdon z Nadleśnictwa Spychowo, tropiciel wilków i aktywny uczestnik „Bukowiska”: dla ludzi kochających las pogoda zawsze jest dobra. – Nawet podczas deszczowej pogody można aktywnie spędzić czas w lesie. Są i tacy, którzy wręcz czekają na opady deszczu, aby ruszyć w teren. Z pewnością las wtedy ma zupełnie inny klimat – mówił Adam Gełdon.

W sobotę 10 września „Bukowisko” uroczystym sygnałem otworzyli wraz z Organizatorami – sygnaliści i sokolnicy z Zespołu Szkół Leśnych im. Romana Gesinga w Zagnańsku. Sokolnicy przeprowadzili wykład pt. „Jak pomagamy zwierzętom”, a sygnaliści zagrali plenerowy koncert.

Leśnicy Nadleśnictwa Kielce i Nadleśnictwa Suchedniów przygotowali dla odwiedzających zielone upominki w postaci sadzonek dębu. Roman Wróblewski opowiadał o działalności Lasów Państwowych. Stoisko Lasów przyciągało gości też z innego powodu. Nadleśniczy Krzysztof Puchała częstował wszystkich pieczonym dzikiem. A jeśli jesteśmy już przy kulinariach, a jak wiadomo w lesie stajemy się głodni, Organizatorzy zadbali o gości i na kuchni polowej ugotowali 120 litrów żuru z wkładką, pachnącego majerankiem i wędzonką.

Merytorycznie program „Bukowiska” wspierali: Stowarzyszenie Madejówka Bushcraft & Survival, Stowarzyszenie Polska Szkoła Surwiwalu i Grupy: „Jurajska”, „Podhale”, „Mazovia”, „Śląsk”, „Świętokrzyska” SPSS.

 – Humory, wystawcy, szkoleniowcy i zaangażowanie było na najwyższym poziomie. Dziękujemy za możliwość uczestnictwa. Jedynie pieczony dzik nie doczekał zakończenia imprezy, gdyż szybko zniknął w naszych brzuchach. Polecamy każdemu Bukowisko w lesie w Zawadzie – komentowali członkowie Stowarzyszenia Polska Szkoła Surwiwalu.

Gościliśmy kowali Kuźni Barbarian. Zaprezentowali uczestnikom powrót do rzemiosła i kowalstwo tradycyjne. Każdy śmiałek mógł spróbować swoich sił przy kowadle i wykonać pamiątkową odkuwkę. Sztukę wyrobu prymitywnych ale jakże niezbędnych do przetrwania  w lesie, narzędzi prezentował „Leśny Dziad” czyli Mateusz Lipski.

Firma Marley prezentowała swoje słynne „Weki Prepersa”, które zwykle zabierają z sobą do lasu bushcraftowcy. A naturalne soki marki „Notoszok” rozeszły się w tempie błyskawicznym. – Dziękujemy za zaproszenie na tak naturalną imprezę. Przywieźliśmy na Bukowisko szokujący mix owocowy z trzech odmian jabłek. Sprzedaliśmy wszystko. Opróżniliście nam magazyny – cieszyła się ekipa „Notoszok”.

Program „Bukowiska” był różnorodny. Pojawili się miłośnicy biegania na czele z jednym z najlepszych biegaczy ultra w Polsce – Marcinem Świercem. Wspólnie pokonali dystans 12 km malowniczą trasą od Zawady, przez Jaskinię Piekło i Stokówkę. Biegacz udzielił też sportowcom cennych rad biegowych i treningowych.

Popołudniu, już przy słonecznej pogodzie, strefa warsztatowa najbardziej zaangażowała do działania uczestników. Marian Wyrzykowski instruował jak rozpalić ogień. Asystowali przy tym druhowie OSP Szewce, którzy przygotowali drewno, dbali o bezpieczeństwo uczestników, przygotowali również basen do morsowania dla chętnych.

Warsztat fotograficzny z użyciem telefonu komórkowego, bo zwykle mamy przy sobie w lesie na spacerze taki sprzęt, przeprowadziła fotografka Urszula Antoniak. Na wyciszające warsztaty terapii lasem, zgodnie z japońską szkołą shinrin-yoku zaprosiła Jolanta Sokołowska z Kliniki Zdrowia „W harmonii”. Dawid Madej małym dzieciom, a Michał Madej dużym dzieciom, pokazał w jaki sposób wyposażyć plecak i ekwipunek do lasu. Krzysztof Lemański przeprowadził poszukiwania wykrywaczem metali. O survivalu i rozpoznawaniu hipotermii rozmawiał z uczestnikami Piotr Marczewski. Artystyczne warsztaty budowania kompozycji „Las w słoiku” przeprowadziła Marta Nowaczkiewicz. – Widać, że ogród, las i rośliny są pasją Pani Marty. Bardzo lubię kompozycje w słojach i doniczkach kilku kwiatów ale nie potrafię ich właściwie dobrać. Pani Marta podpowiedziała mi, które rośliby się „lubią”, a których lepiej z sobą nie łączyć. Świetny warsztat – mówiła zadowolona Pani Anna z Kielc, dumnie prezentując swoją kompozycję w słoju, wykonaną na warsztatach.

Z gimnastyki słowiańskiej przeprowadzonej przez Barbarę Drażbę skorzystały głównie panie. – Otwieram nowy rozdział, który od jakiegoś czasu jest mocno we mnie. To już się dzieje. A cudowna Barbara Drażba i Bukowisko, na którym byłam całą sobotę i świetnie spędziłam czas, tylko mnie w tym utwierdzili – mówiła Pani Małgorzata z Nowin.

Wśród oryginalnych tematów prelekcji znalazły się: „Moja Norwegia” prezentacja Aleksandra Jaworskiego, „Grzyby nadrzewne i nadrewnowe” Mariana Wyrzykowskiego, „Wytrzymałość psychiczna w survivalu” Michała Madeja, „Fotopułapki w lesie” Jana Preglera czy spotkanie autorskie z Pawłem Frankowskim o survivalu. W lesie przydałaby się jakaś siekiera. Na tę potrzebę odpowiedział Rafał Lenarczyk i przywiózł na „Bukowisko” swoją kolekcję siekier, opowiadał o ich rodzajach.

Uwagę gości skupiła też strefa strzelecka i spotkanie z członkami Związku Strzeleckiego „Strzelec” z Kielc oraz broń czarnoprochowa Daniela Szymczaka i warsztat udzielania pierwszej pomoc w lesie przeprowadzony przez Marcina Prymasa.

Warsztaty „Zielna chata” prowadzone przez Lilię Kowalewską z Belna przybliżyły nam właściwości i zastosowanie codzienne ziół i naparów. – Otrzymałam od gości odwiedzających pytania na temat walorów roślin, ziół a także ich ochrony. Odwiedziło mnie wielu biologów i botaników. To wydarzenie ma ogromny edukacyjny potencjał – komentowała Lilia Kowalewska.

Plener malarski „Leśne inspiracje” prowadziły malarki z sekcji plastycznej GOK „Perła” Nowiny. Wkrótce odbędzie się fotograficzny i malarski wernisaż poplenerowy, a także zostanie ogłoszony nowy nabór do sekcji plastycznej.

Organizatorzy zadbali o każdy detal. Był naturalny leśny tor przeszkód dla dzieci, miejsce na ognisko, brama do lasu czy wypełniona korą ramka na zdjęcie.

Razem z firmą FlyHamak uczestnicy odpoczywali w hamakach w leśnej strefie chillout. Dzieci dawały upust swojej wyobraźni i energii na terenie parku linowego Dariusza Kurcmana, a razem z rodzicami rywalizowali w leśnych podchodach przygotowanych przez Marka Jarco. Nagrody survivalowe ufundował zakład Trzuskawica.

– Drodzy Przyjaciele! Zakończyliśmy i podsumowaliśmy wydarzenie Bukowisko, organizowane przez gminę Nowiny, Lasy Państwowe i Stowarzyszenie Madejówka Bushcraft & Survival. Było nam bardzo miło, że mimo pogody, która nas nie rozpieszczała, postanowiliście być z Nami. Jesteście prawdziwymi surwiwalowcami, którym nic nie przeszkodzi w realizacji zadania. Dziękujemy też za Wasze postawy etyczne i „zero śladów” po pobycie w lesie. Przecież to my – ludzie jesteśmy gośćmi lasu i przychodzimy za jego zaproszenie. Jesteśmy dumni, że mamy w swoim otoczeniu, takich ludzi jak Wy! Do zobaczenia za rok w lesie w Zawadzie. I pamiętajcie co było w lesie, zostaje w lesie – dziękowali Sebastian Nowaczkiewicz, wójt gminy Nowiny i Michał Madej, prezes Stowarzyszenia Madejówka Bushcraft & Survival.

Gospodarzem terenu, na którym zostało zorganizowane wydarzenie były są i będą Lasy Państwowe. Reprezentowali je pracownicy Nadleśnictwa Kielce i Nadleśnictwa Suchedniów. Patronat merytoryczny nad wydarzeniem sprawowało Stowarzyszenie Polska Szkoła Surwiwalu. Patronatem wydarzenie objęła Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Świętokrzyskiego.

Bukowisko 2023, na które już zapraszamy do lasu w Zawadzie, odbędzie się w dniach 16-18 czerwca 2023 roku.

Karolina Kępczyk

Poprzednie 26 września LIII Sesja Rady Gminy Nowiny

Gmina Nowiny © 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone. Realizacja red9.pl

Wersja dla niedowidzących