Przejdź do treści A- A+ Reset Wersja tekstowa Wysoki kontrast Pełna wersja

Przydatne linki

Polecamy

Gmina Sitkówka-Nowiny

Gmina
Sitkówka-Nowiny

Szukaj w serwisie:

Turystyka

GMINA WYKUTA W KAMIENIU

 

 

Serdecznie zapraszamy Państwa do odwiedzenia gminy Sitkówka-Nowiny, położonej w bezpośrednim sąsiedztwie miasta Kielce. W latach 20. i 30. XX wieku tereny nad rzeką Bobrzą, w miejscowości Słowik i Trzcianki, były ulubionym letniskiem dla mieszkańców Kielc, lekarzy, adwokatów, artystów. Świadectwem tego okresu są zachowane po dziś dzień domki letniskowe zlokalizowane w sąsiedztwie Bobrzy.

 

Aktualnie staramy się tak rozwijać bazę noclegową i rekreacyjną oraz dbać o infrastrukturę turystyczną, aby Państwa pobyt przyniósł niezapomniane wrażenia.

 

Przemierzając szlaki turystyczne, ścieżki geologiczne i przyrodnicze, zwiedzając obiekty przyrody nieożywionej na terenie gminy, powinniśmy mieć świadomość, że obecny obraz tej krainy jest wynikiem procesów geologicznych trwających setki milionów lat.


Naturalne bogactwa mineralne stały się fundamentem rozwoju tych ziem od XIV wieku do czasów obecnych. Wydobywano tu rudy metali, minerały ozdobne, surowce budowlane oraz „marmury”. Dowody świadczące o „kamiennej” przeszłości gminy można odnaleźć w licznych odsłonięciach geologicznych, starych wyrobiskach oraz czynnych zakładach górniczych. Omawiany obszar jest rajem dla geologów, studentów i uczniów szkół geologicznych i górniczych, turystów i miłośników przyrody oraz kolekcjonerów minerałów i skamieniałości.

 

Pięknie porośnięte lasami pasmo Gór Zgórskich i Pasmo Bolechowickie idealnie nadają się do uprawiania turystyki pieszej i rowerowej. Otwarta w 2006 roku ścieżka przyrodnicza, z miejscami wypoczynku i tablicami informacyjnymi spełnia oczekiwania turystyki rodzinnej. Ofertę dopełnia kompleks sportowo-rekreacyjny z basenem „Perła” i schroniskiem młodzieżowym „Ventus”.

Życzymy miłego wypoczynku w gminie Sitkówka-Nowiny.

 

Punkt Informacji Turystycznej

 

Gminny Ośrodek Kultury „PERŁA"

ul. Perłowa 1

26-052 Nowiny

tel. 041 346-52-60, 041 345-96-50

wew. 35

 

punkt czynny w godz.: 9-16

Kalendarz

Gmina
Sitkówka-Nowiny


Projekt i realizacja: RED9.pl