Kultura - RSS http://www.nowiny.com.pl kanał rss z aktualnymi wiadomościami ze strony www.nowiny.com.pl Chór Nowina Fri, 26 Aug 2016 11:19:00 +0200 http://www.nowiny.com.pl/kultura/wiecej/1694.html  

 

Jest amatorskim chórem mieszanym w składzie 30 osób. Założycielką i menagerem chóru jest Krystyna Janiec. Przewodniczącą chóru jest Zofia Szmidt.
Doborem repertuaru i opracowaniem muzycznym zajmuje się zawodowy dyrygent symfoniczny – Krzysztof Jończyk, który współpracuje z chórem od początku jego istnienia. Podczas dłuższej nieobecności dyrygenta, prowadzeniem i opracowaniem muzycznym zajmowali się: Henryk Panas i Artur Telus.

Repertuar chóru jest różnorodny i dostosowany do charakteru spotkań i uroczystości w których chór bierze czynny udział. W repertuarze chóru znajdują się utwory o tematyce: sakralnej (kolędy, pieśni wielkopostne, maryjne, liturgiczne), patriotyczne, ludowe, rozrywkowe, arie z operetek znanych kompozytorów polskich i zagranicznych.

Chór „Nowina” na stałe wpisał się jako uczestnik wielu znaczących konkursów, przeglądów i festiwali na terenie województwa świętokrzyskiego. Podczas licznych konkursów, przeglądów i festiwali chór zdobywał i zdobywa liczne nagrody i wyróżnienia. Poprzez swoje występy w różnych miejscowościach i regionach, jest od lat wizytówką 


Skład osobowy Chóru „NOWINA”

 

Menager chóru Dyrygent chóru 


 

Krystyna Janiec


Krzysztof Jończyk

 

 

 

Soprany: Alty

   

 

Basy


 

 

]]>
Bolechowiczanie Thu, 25 Aug 2016 16:55:00 +0200 http://www.nowiny.com.pl/kultura/wiecej/1695.html  

 

 

 

 

 

Bolechowiczanie

]]>
Kowalanki Wed, 24 Aug 2016 18:06:00 +0200 http://www.nowiny.com.pl/kultura/wiecej/1697.html  

]]>
Szewczanki Tue, 23 Aug 2016 19:10:00 +0200 http://www.nowiny.com.pl/kultura/wiecej/1696.html  

 

Szewczanki

 

Zespół śpiewaczy Szewczanki powstał w sierpniu 2006 roku i działa przy Kole Gospodyń Wiejskich w Szewcach-Zawadzie Choć zespół istnieje dość krótko w swoim dorobku artystycznym ma wiele osiągnięć na tle kulturowym i artystycznym. „Szewczanki" promują nie tylko swoją miejscowość ale także powiat. Ich sławna: „kapusta po szewsku" czy „szewczucha" – zalewajka z kaszą jest rozpoznawana nie tylko w województwie świętokrzyskim ale również poza nim. Zespół "Szewczanki" swój dorobek artystyczny osiągają poprzez prezentacje swoich utworów na różnych przeglądach, konkursach i prezentacjach. Samodzielnie układają teksty pieśni patriotycznych, religijnych i okolicznościowych. Zaprezentowane utwory zdobywają uznanie na przeglądach powiatowych i wojewódzkich Pieśń „Lament na śmierć Jana Pawła II" zdobył II miejsce w Daleszycach na Festiwalu Pieśni Wielkopostnych. Patriotyczna pieśń ułożona przez Panie i zaprezentowana przy mogile w Szewcach pomordowanych żołnierzy AK wzruszyły nie tylko przybyłych gości z całej Polski ale także  rodziny pomordowanych partyzantów. Przyśpiewki tworzone przez „Szewczanki" na imprezy okolicznościowe i imprezy powiatowe wykonywane są gwarą, gdzie w dzisiejszych czasach jest to język zapomniany i mało używany. Zaliczyć do nich możemy przyśpiewki takie jak: „Powitanie" czy „Oddali my wieniec". Przyśpiewki wykonane gwarą zespół „Szewczanki" wywalczył w Nowym Korczynie nominację do XXXIII Międzynarodowych Spotkań z Folklorem – Busko-Zdrój. 


Zespół SZEWCZANKI:

Renata Bartkiewicz – Kierownik Zespołu
Maria Szymkiewicz – Zastępca Kierownika
Feliks Korban – Akompaniament

oraz

Anna Szymonek
Helena Pękalska
Ewa Janowska
Janina Janowska
Katarzyna Kowalska
Barbara Ściana
Agnieszka Nowakowska
Elżbieta Woś
Irena Ziętal
Janina Siadul
Leokadia Rutkiewicz
Barbara Warowiec

]]>
Miniaturka Mon, 22 Aug 2016 19:50:00 +0200 http://www.nowiny.com.pl/kultura/wiecej/1698.html  

 

 

Klub „Miniaturka” – działa przy Gminnym Ośrodku Kultury „Perła” w Nowinach

 

Klub prowadzi działalność w poszczególnych kierunkach:

Organizowanie czasu wolnego dla dzieci i młodzieży z terenu gminy Sitkówka-Nowiny poprzez zajęcia wychowawcze – gry i zabawy dydaktyczne, ruchowe, gry stolikowe,  zabawy plastyczne, muzyczne, zajęcia czytelnicze, radio, filmy na DVD, telewizja. Prowadzenie różnych form wakacyjnych i feryjnych zajęć dla dzieci i młodzieży z terenu  gminy pozostającej z różnych powodów w miejscu zamieszkania. Dużym zainteresowaniem  cieszą się wycieczki  krajoznawczo-turystyczne, kuligi, turnieje sportowe, zajęcia plastyczne, rajdy piesze po gminie, organizowane  konkursy  z różnych dziedzin sztuki, koła zainteresowań, korzystanie z bezpłatnych kąpieli na basenie „Perła”, oraz ogniska integracyjne dla dzieci i młodzieży. Współpraca z Klubem Seniora ma na celu wsparcie i aktywizacja osób starszych m.in. poprzez sport promujący zdrowy i higieniczny tryb życia – bezpłatna nauka chodzenia z kijkami Nordic Walking – Aktywnie spędzaj czas ! Działalność Klubu Seniora – zajęcia prowadzone przez instruktorów  skierowane do osób starszych, mające na celu aktywizację i organizowanie czasu wolnego, wspieranie rozwoju talentów muzycznych, plastycznych także naszych dorosłych mieszkańców. Współorganizacja integracyjnych festynów i imprez okolicznościowych, uroczystości   poprzez wykonanie oprawy plastycznej sceny, tematyki konkursów oraz prawidłowego przebiegu wydarzeń na imprezach. Współpraca z placówkami kulturalnymi z naszych sąsiednich gmin, oraz Klubami Seniora działającymi na terenie miasta i gmin sąsiednich. 

 

Godziny otwarcia klubu „Miniaturka” działającym przy GOK „Perła” znajdziesz tutaj...

 

]]>