Gmina Sitkówka-Nowiny
Przejdź do treści A- A+ Reset Wersja tekstowa Wysoki kontrast Pełna wersja

Przydatne linki

Polecamy

Gmina Sitkówka-Nowiny

Gmina
Sitkówka-Nowiny

Szukaj w serwisie:
21-08-2014

15. PRZEGLĄD ZESPOŁÓW FOLKLORYSTYCZNYCH I SOLISTÓW W CHMIELNIKU SZCZĘŚLIWY DLA NASZYCH ARTYSTÓW

Rekordowa liczba uczestników wzięła udział w 15. Przeglądzie Zespołów Folklorystycznych i Solistów w Chmielniku. Jak podkreślano, folklor jest na topie i przyciąga rzesze zwolenników. Warto podkreślić, że podczas tegorocznego przeglądu w kategorii zespołów drugie miejsce zajął Zespół Śpiewaczy „Szewczanki”, a wyróżnienie powędrowało do Zespołu Obrzędowego „Kowalanki. W kategorii solistów wyróżniona została Stefania Golenia z „Kowalanek”.

Ponad 450 wykonawców zaprezentowało się na Powiatowym Przeglądzie Zespołów Folklorystycznych i Solistów w Chmielniku. Liczba uczestników była rekordowa, nigdy wcześniej impreza nie przyciągnęła tylu wykonawców. Wszyscy bawili się znakomicie, było kolorowo, radośnie, panowała niezwykła atmosfera. – Jest barwnie i wyjątkowo. Folklor się rozwija, trudno wskazać konkretne tego przyczyny. Niewątpliwe to duża zasługa wsi, bo sama na to pracuje. Ogromną rolę odgrywa tradycja, którą przekazuje się z pokolenia na pokolenie. Folklorem można zarazić – mówiła Beata Piotrowska-Wróbel, kierownik referatu kultury, turystyki i sportu w Wydziale Edukacji, Kultury, Turystyki i Sportu Starostwa Powiatowego w Kielcach, które było głównym organizatorem imprezy.

Występy trwały cały dzień. Na scenie zaprezentowały się zespoły śpiewacze, pieśni i tańca, a także soliści. Przyznano również Nagrody za Osiągnięcia w Dziedzinie Twórczości Artystycznej, Upowszechniania i Ochrony Kultury za 2013 rok. W kategorii osób indywidualnych wyróżnienie otrzymała Stefania Golenia z gminy Sitkówka-Nowiny.

Wśród zespołów drugie miejsce otrzymał Zespół Śpiewaczy „Szewczanki”, a Zespół Obrzędowy „Kowalanki” otrzymał wyróżnienie.

Folklor integruje

Konkurs był doskonałą okazją nie tylko do rywalizacji, lecz także do wspólnego biesiadowania. – Podczas tego typu konkursów liczy się przede wszystkim atmosfera. Folklor powinno się promować, a takie wydarzenia służą temu najlepiej – podkreślała Wiesława Kulińska menadżer Zespołu Obrzędowego „Kowalanki”, a zdobywczynie drugiego miejsca Zespół Śpiewaczy „Szewczanki” podkreślały, że wszystkie zespoły i artyści ludowi starają się rozwijać folklor. – Ogromnie się cieszymy, że zostałyśmy docenione na arenie powiatu. Staramy się, żeby nasza kultura ludowa nie zaginęła – mówiły „Szewczanki”.

Organizatorami imprezy było Starostwo Powiatowe w Kielcach, Chmielnickie Centrum Kultury, Stowarzyszenie Agroturystyki i Turystyki Dolina Sanicy Śladkowa Małego oraz Urząd Miasta i Gminy w Chmielniku. Przegląd prowadziła Beata Piotrkowska-Wróbel, kierownik referatu kultury, turystyki i sportu w kieleckim Starostwie Powiatowym.

Agnieszka Olech

 

Kalendarz

Gmina
Sitkówka-Nowiny


Projekt i realizacja: RED9.pl