Przejdź do treści A- A+ Reset Wersja tekstowa Wysoki kontrast Pełna wersja

Przydatne linki

Polecamy

Gmina Sitkówka-Nowiny

Gmina
Sitkówka-Nowiny

Szukaj w serwisie:
12-09-2018

Świętowali dwa dni

Tłumy w Nowinach

Tysiące osób przybyło w miniony weekend do Nowin. Widzowie mieli okazję obejrzeć koncerty gwiazd disco-polo, wziąć udział w zawodach biegowych oraz spotkać się z mistrzami lekkoatletycznymi. Święto Gminy Sitkówka-Nowiny połączone z uroczystym otwarciem stadionu trwało dni.

 

Pierwszy międzynarodowy mecz na nowej murawie

Pierwszy międzynarodowy mecz odbył się w piątek, 7 września o godz. 17.30. W ramach Pucharu Syrenki reprezentacji do lat 17 zmierzyły się drużyny Polski i Estonii. Polska drużyna pokonała Estończyków 2:0. Zwycięskie bramki strzelili Michał Rakoczy w 30 minucie oraz Daniel Dudziński w 82 minucie meczu. Na trybunach wyremontowanego stadionu w Nowinach zasiadło wielu kibiców, wśród nich m.in. Grzegorz Rasiak, były reprezentant Polski.


Pierwszy na mecie

Uroczyste otwarcie stadionu odbyło się 8 września. Zanim jednak pierwszy zawodnik wbiegł na metę Biegu o Nowińskie Kominy, by tego dokonać, przemówili zaproszeni goście i gospodarz gminy Sebastian Nowaczkiewicz. - Niech ten nowy stadion służy wszystkim jak najpiękniej – mówił ksiądz Józef Kubicza, który pobłogosławił nowy stadion.

Goście, którzy przybyli na otwarcie stadionu, nie ukrywali swojego zachwytu. – Dziś przyjechaliśmy z otwartym sercem dla gminy Sitkówka-Nowiny. Cieszymy się, że ta gmina się rozwija, że jest tutaj miejsce na sport i takie piękne inicjatywy – gratulował starosta Michał Godowski.

- Ten obiekt, na którym się znajdujemy kosztował nas 5 mln zł, jest tu bieżnia tartanowa, płyta główna z drenażem, systemem  nawadniania, boisko treningowe, które uzyskało certyfikat FIFA QUALITY – wyliczał wójt gminy Sebastian Nowaczkiewicz. - Nareszcie nasza gmina doczekała się pięknego obiektu sportowego, na którym mogą ćwiczyć nie tylko zawodowcy, ale również mieszkańcy naszej gminy – dodał.

Po 16 minutach i 52 sekundach biegu na mecie pojawił się Sylwester Lepiarz, który uroczyście zerwał wstęgę otwierając nowiński stadion. Na drugim miejscu uplasował się Dawid Kubiec, a na trzecim Tomasz Gawroński. W rywalizacji kobiet najlepsza okazała się Klaudia Lasocka, a za nią Anna Soczomska – Kroma i Anna Latkowska.

 

Rekord na stadionie

Tuż po biegu został przeprowadzony konkurs pchnięcia kulą, w którym wzięli udział najwybitniejsi polscy zawodnicy: Jakub Szyszkowski, Rafał Kownatke, Szymon Mazur, Jan Parol, Sebastian Łukszo i Andrzej Gudro.

Pierwsze miejsce zajął Jakub Szyszkowski, który ustanowił wynik 20 m i 3 centymetry. Pchnął on kulą dalej, niż podczas eliminacji mistrzostw Europy w Berlinie. Tym samym ustanowił również rekord stadionu w Nowinach, który z pewnością trudno będzie pokonać. Drugie miejsce zajął Jan Parol z rezultatem 18.32 m, trzecie Andrzej Gudro - 18.16, czwarte Rafał Kownatke - 17.57, piąte Szymon Mazur - 16.51, a szóste Sebastian Łukszo - 16.06.

 

Pobiegli mali i duzi

Podczas sobotniego Święta Gminy Sitkówka-Nowiny odbyła się XVIII edycja Biegów Przełajowych o Puchar Wójta Gminy Sitkówka-Nowiny oraz XVV Memoriał Jana Bieńkowskiego.

Jak co roku, w biegach uczestniczyli uczniowie placówek oświatowych z terenu całej gminy, ale również mieszkańcy Kielc i okolic, którzy specjalnie na tę okazję przybyli do Nowin.  Zawody zostały rozegrane w trzech kategoriach: Bieg Małolata, Bieg Mistrz Podstawówki, Bieg Przedszkolaka. Najmłodsi mieli do pokonania dystans ok. 100 m, który przebiegli po murawie boiska do piłki nożnej, a uczniowie podstawówki – dystans 400 lub 800 metrów. Gimnazjaliści biorący udział w Memoriale im. J. Bieńkowskiego musieli przebiec odcinek 1200 metrów.

W tym roku na mecie wśród przedszkolaków triumfowali Izabela Wawrzycka i Ignacy Szewczyk, w klasach 1-3 Jowita Gryń oraz Bruno Chatys, w klasach 4-6 Wiktoria Nawrot i Wiktor Markowski, a w Memoriale im. Jana Bieńkowskiego: Katarzyna Przygodzka i Filip Janiszewski.

 

Mecz na zakończenie

Na zakończenie pierwszego dnia Święta Gminy Sitkówka-Nowiny został rozegrany mecz czwartoligowych drużyn: GKS Nowiny oraz MKS Zdrój Busko. Po meczu nastąpiła prezentacja sportowych grup młodzieżowych: UKS Fukutenjin oraz karateków z Klubu Karate Chikara Kyokushin.

 

Gwiazdy disco-polo i teatr ognia

Drugi dzień Święta Gminy rozpoczęła uroczysta msza święta w kościele parafialnym w Nowinach, której oprawę muzyczną zapewnił chór Nowina. Po przemaszerowaniu na plac festynowy i powitaniu gości zaprezentowały się zespoły i twórcy lokalni: Bolechowiczanie, Szewczanki, Kowalanki, chór Nowina oraz Orkiestra Dęta Nowiny.

Gwiazdami wieczoru były zespoły disco-polo: Power Play i Rompey. Na koncert Power Play przybyły prawdziwe tłumy. Zespół zagrał swoje największe przeboje: „Miła ma”, „Lubisz to, lubisz” czy „Co tu się dzieje”. W trakcie koncertu członkowie zespołu rozdawali swoim fanom koszulki i płyty, a po koncercie – autografy, a także robili sobie zdjęcia z wielbicielkami. Później mieszkańców i sympatyków gminy bawił na scenie zespół Rompey znany z takich piosenek jak „Mała, Ty już nie pij”, „Być jak Zenek” czy „Selfie”. Po zmierzchu zaprezentował się teatr ognia, a uczestnicy zabawy do późnych godzin nocnych bawili się przy muzyce puszczanej przez DJ.

 

Kalendarz

Gmina
Sitkówka-Nowiny


Projekt i realizacja: RED9.pl