Przejdź do treści A- A+ Reset Wersja tekstowa Wysoki kontrast Pełna wersja

Przydatne linki

Polecamy

Gmina Sitkówka-Nowiny

Gmina
Sitkówka-Nowiny

Szukaj w serwisie:
07-08-2018

XIX Powiatowy Przegląd Zespołów Folklorystycznych i Solistów

Wyróżnienia dla artystów z gminy Sitkówka-Nowiny

Juz po raz 19. odbył się Powiatowy Przegląd Zespołów Folklorystycznych i Solistów . Wzięło w nim udział blisko 500 artystów, w tym zespoły ludowe z gminy Sitkówka-Nowiny: Bolechowiczanie, Kowalanki i Szewczanki.

 

Wyróżnienie za całokształt działalności artystycznej

Podczas powiatowego przeglądu starosta kielecki Michał Godowski wręczył Doroczne Nagrody Starosty Kieleckiego w Dziedzinie Twórczości Artystycznej, Upowszechniania i Ochrony Kultury.  Nagrodę specjalną za całokształt działań na rzecz kultury otrzymał Adam Młodawski.  kategorii nagród indywidualnych Twórca Dzieła nagrodę otrzymał muzyk, akordeonista i instruktor - Grzegorz Michta, a wyróżnienie Jadwiga Brzoza. W kategorii nagroda dla zespołów artystycznych uhonorowano zespół Echo Łysicy, a wyróżnienie otrzymał zespół Nidzianecki.

 

Jadwiga Brzoza jest od 50 lat członkinią zespołu obrzędowego „Kowalanki” a od 29 lat jest jego przewodniczącą. Zespół „Kowalanki” jest tradycyjnym zespołem ludowym, którego głównym celem jest pielęgnowanie i przekazywanie następnym pokoleniom dawnych zwyczajów i obyczajów ziemi kieleckiej. Zespół zachował tradycyjne stroje ludowe oraz posługuje się podczas występów rekwizytami z dawnych lat, które pomagają zrozumieć obrzędy wystawiane przez członkinie Zespołu. Pani Jadwiga jest współautorką wielu pieśni, przyśpiewek, gawęd, wierszy i anegdotek ludowych i twórczynią wszystkich wieńcy dożynkowych. Na potrzeby zespołu tworzy i opracowuje scenariusze obrzędów, czyli występów artystycznych przedstawiających dawne i zapomniane zwyczaje i obyczaje ludowe. Od początku istnienia zespołu, Panie przywiązują dużą wagę do prezentowanego repertuaru oraz pielęgnowania charakterystycznych cech kultury ludowej odróżniającej ją od innych. Wielkie zaangażowanie w kultywowanie tradycji, gwary i kuchni regionalnej czyni zespół autentycznym w propagowaniu treści folklorystycznych za co otrzymał wielokrotnie cenne nagrody i wyróżnienia. Zespół występował m.in. w Warszawie, Tarnogrodzie, Zebrzydowicach, Krasiczynie, Kielcach, Busku- Zdroju (Sanatorium Nida-Zdrój oraz Sanatorium „Włókniarz”), Skarżysku- Kamiennej, Stąporkowie, Tokarni, Korczynie, Szklanej Hucie, Chmielniku, na Świętym Krzyżu, w Brzezinach i innych. Od 2007 r. utworzyła w Kowali, Regionalną Izbę Pamięci, w której można zapoznać się nie tylko z historią naszego regionu, ale również poznać receptury na tradycyjne kieleckie potrawy oraz nauczyć się wykonywania ludowych ozdób z naturalnych materiałów, takich jak słoma, kwiaty, papier czy bibuła oraz zobaczyć wieńce dożynkowe, które zostały własnoręcznie wykonane przez członkinie Zespołu. Dzięki dużemu zaangażowaniu Pani Jadwigi, w SP w Kowali organizowane są warsztaty rękodzieła ludowego, na których wykonuje się ozdoby choinkowe czy palmy wielkanocne. Przekazywanie tych umiejętności to przypominanie tradycji i życia codziennego wsi świętokrzyskiej. Pani Brzoza jako doskonała gospodyni promuje kuchnię regionalną. „Kowalańskie grycoki” zdobyły III miejsce w konkursie Świętokrzyska Potrawa Świąteczna. W 2008 r. w WDK w Kielcach podczas Wesela Świętokrzyskiego Kowalanki przygotowały tradycyjne potrawy świętokrzyskie. Wielokrotnie brała udział w pieczeniu tradycyjnego chleba w Tokarni. Przy współpracy z Piotrem Piestrzyńskim powstała monografia zespołu, w której zostało podsumowane 50 lat historii i twórczości zespołu - możemy przeczytać w uzasadnieniu werdyktu.

 

Bolechowiczanie najlepsi wśród zespołów śpiewaczych

Zwycięzcami wśród zespołów śpiewaczych XIX Powiatowego Przeglądu Zesołów Folklorystycznych i Solistów został zespół Bolechowiczanie. Najlepszą solistką okazała się Irena Gąsior z Nowej Słupii, a najlepszym zespołem pieśni i tańca zespół Wierna Rzeka. 

 

Fot.: Starostwo Powiatowe w Kielcach

Kalendarz

Gmina
Sitkówka-Nowiny


Projekt i realizacja: RED9.pl