Przejdź do treści A- A+ Reset Wersja tekstowa Wysoki kontrast Pełna wersja

Przydatne linki

Polecamy

Gmina Sitkówka-Nowiny

Gmina
Sitkówka-Nowiny

Szukaj w serwisie:
13-07-2018

Kara za inwestycje?

Pensja wójta obniżona niemal o połowę

- Zmiana mojego wynagrodzenia nie wpłynie na wysokość zarobków urzędników w gminie – mówi wójt gminy Sebastian Nowaczkiewicz.

Zgodnie z treścią rozporządzenia Rady Ministrów od 1 lipca wynagrodzenie wójta, burmistrza czy prezydenta powinno zostać obniżone o średnio 20 procent. Podczas zwołanej z tego powodu na wniosek części radnych sesji nadzwyczajnej radni tzw. „opozycji” zaproponowali, żeby wójtowi obniżyć pensję do minimum przewidzianego przepisami prawa. I tak wynagrodzenie zasadnicze zostało zmniejszone z 4700 zł do 3400 zł, dodatek funkcyjny z 1900 zł do 1000 zł, a dodatek specjalny – 800 zł. Zgodnie z przepisami na kwotę wynagrodzenia składa się ponadto  dodatek stażowy stanowiący 15% wynagrodzenia zasadniczego, czyli 510 zł. Łącznie wynagrodzenie wójta wynosić miałoby 5630 zł brutto. 
W głosowaniu wzięło udział 14 radnych, 8 opowiedziało się za przyjęciem uchwały, a tym samym obniżeniem pensji wójta (Marcin Wojcieszyński, Zofia Duchniak, Michał Kurtek, Małgorzata Wójtowicz, Eugeniusz Czerwiak, Łukasz Gryń, Andrzej Kasperek, Waldemar Kasprzyk), a 6 przeciwko (Edyta Giemza, Renata Posłowska, Renata Nowakowska-Krzysiek, Marian Wilk, Artur Podczasiak, Zbigniew Pyk).

Zanim jednak podjęto tę decyzję, na sali doszło do burzliwej wymiany zdań. Radni tzw. opozycji mieli pretensje do wójta, ze sam złożył wniosek o obniżenie jego pensji zgodnie z uregulowaniami prawnymi.

– Kompetencje do regulowania pana pensji ma wyłącznie rada. Może pan przyjść do kadrowej czy skarbnika, ale po to, by obniżyć wynagrodzenie swojemu zastępcy. To, co pan zrobił, jest niezgodne z Kodeksem pracy i ustawą o samorządzie gminnym – stwierdziła przewodnicząca rady Zofia Duchniak. Ponadto radni tzw. opozycji zarzucali wójtowi również, że gmina jest jednym z najbardziej zadłużonych samorządów w powiecie kieleckim.

– Przestańcie manipulować i kłamać o największym zadłużeniu w powiecie. Ranking, na który się powołujecie, pokazuje dług per capita. Rzetelniej jest pokazywać go w stosunku do dochodów. A ten wynosi ok. 15,1 mln zł, czyli, to 22,5 proc. – wyjaśniał wójt Sebastian Nowaczkiewicz. Z kolei Artur Podczasiak podkreślał, że zadłużenie wynika z inwestycji, których w gminie nie było od lat.

Warto przypomnieć, że obecne zadłużenie gminy jest znacznie niższe, niż za czasów poprzednika. Obecnie wynosi 22,5% w stosunku do dochodów, podczas, gdy w roku 2011 wynosiło 41,85%.

Tylko w 2017 r. gmina Sitkówka-Nowiny przeznaczyła ponad 27 mln zł na inwestycje, a w latach 2015-2018 – niemal 60 mln zł. W latach 2010 – 2014 była to kwota 23,5 mln zł.

 

Kalendarz

Gmina
Sitkówka-Nowiny


Projekt i realizacja: RED9.pl