Przejdź do treści A- A+ Reset Wersja tekstowa Wysoki kontrast Pełna wersja

Przydatne linki

Polecamy

Gmina Sitkówka-Nowiny

Gmina
Sitkówka-Nowiny

Szukaj w serwisie:
14-06-2018

Strażacy ochotnicy rywalizowali w Kowali

Najlepsi gospodarze

10 czerwca w Kowali druhowie z Ochotniczych Straży Pożarnych w gminie Sitkówka-Nowiny zmierzyli się podczas zawodów pożarniczych.

 

Zawody sportowo-pożarnicze to forma intensywnego szkolenia pożarniczego służącego przygotowaniu do działań ratowniczych. Ich celem jest w szczególności mobilizowanie do stałego doskonalenia umiejętności obsługi sprzętu i ocena stanu wyszkolenia pożarniczego. W niedzielne przedpołudnie w szranki stanęli druhowie z OSP Szewce-Zawada, OSP Wola Murowana oraz gospodarze spotkania z OSP Kowala. Zawody odbyły się w tak zwanym dwuboju.

Strażacy startowali w dwóch kategoriach: sztafecie oraz ćwiczeniu bojowym. W przypadku sztafety drużyny pokonywały dystans 7×50 metrów. Na poszczególnych odcinkach toru umiejscowione zostały przeszkody. Podczas ćwiczeń bojowych drużyny miały za zadanie dobiec do miejsca ułożenia sprzętu (podestu), zbudować linię ssawną, zbudować linię główną z dwóch odcinków, zbudować dwie linie gaśnicze, uruchomić motopompę i zassać wodę, podać 2 prądy wody ze stanowisk gaśniczych, obrócić lub złamać tarczę prądem wody, przewrócić pachołki. W zawodach rywalizowano w czterech kategoriach: Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza Dziewcząt, Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza Chłopców, Kobieca Drużyna Pożarnicza oraz seniorzy. We wszystkich kategoriach najlepsza okazała się reprezentacja Ochotniczej Straży Pożarnej z Kowali. - To wyjątkowe, że szeregi Waszej OSP zasilają nowi druhowie i potraficie, nie dość, że zorganizować zawody, to jeszcze zwyciężyć we wszystkich kategoriach. Jestem pełen podziwu wobec tego, co robicie - mówił wójt Sebastian Nowaczkiewicz wręczając nagrody. Nie lada atrakcją okazało się wystąpienie drużyny oldbojów, którzy w strojach z minionej epoki zaprezentowali swoje możliwości w poszczególnych konkurencjach. - Nasza drużyna składa się z osób, której kiedyś brały udział w zawodach pożarniczych. Chcieliśmy w ten sposób nie tylko pokazać, że seniorzy też jeszcze są sprawni fizycznie, ale przede wszystkim - powrócić do minionych lat i pokazać mieszkańcom historię ochotniczych straży pożarnych - mówił Marcin Głogowski wiceprezes OSP Kowala i komendant gminny OSP. W ćwiczeniu bojowym została wykorzystana motopompa z lat 70-tych ubiegłego wieku, która została wiele lat temu wycofana. Wynik oldbojów był znakomity - ćwiczenie bojowe zdołali zrealizować w 50 sekund! Drużyna oldbojów składała się z druhów: Czesław Bentkowski, Marcin Głogowski, Janusz Szymkiewicz, Sylwester Bentkowski, Damian Grzegorczyk, Krzysztof Kubicki, Tomasz Bentkowski, Tomasz Gruszczyński, Marcin Piotrowski. - To historyczny model, jaki rzadko można już spotkać. Mamy szczęście, ze mamy taki na stanie - mówił Marcin Głogowski Podczas zawodów przekazano sprzęt ratowniczy dla Ochotniczych Straży Pożarnych ze środków pochodzących z Funduszu Sprawiedliwości ustanowionego przez Ministerstw Sprawiedliwości. Jednostki z Woli Murowanej i Szewc-Zawady otrzymały defibrylatory, zestawy ratownictwa medycznego oraz deski ortopedyczne, zaś jednostka z Kowali – detektor wielogazowy. Tej jednostce przekazano również traktor - kosiarkę, który został zakupiony ze środków funduszu sołeckiego.Kalendarz

Gmina
Sitkówka-Nowiny


Projekt i realizacja: RED9.pl