Przejdź do treści A- A+ Reset Wersja tekstowa Wysoki kontrast Pełna wersja

Przydatne linki

Polecamy

Gmina Sitkówka-Nowiny

Gmina
Sitkówka-Nowiny

Szukaj w serwisie:
17-01-2018

Podatki płacę tam gdzie mieszkam

Im więcej osób będzie płaciło podatki w miejscu zamieszkania, tym na lepszy standard życia w Gminie Sitkówka-Nowiny mogą liczyć mieszkańcy.

Bądź lokalnym patriotą! – przeczytaj dlaczego warto rozliczyć PIT w Urzędzie Skarbowym właściwym dla miejsca zamieszkania.

Dlaczego to takie ważne?

Każda gmina otrzymuje około 37% udziału w podatku dochodowym od osób fizycznych zamieszkujących na jej terenie. Dzięki tym funduszom możliwe jest finansowanie przez gminę działalności naszych jednostek, rozwijanie pasji i zainteresowań dzieci dzięki inwestycjom w sport i kulturę, poprawę jakości lokalnej infrastruktury (drogi, chodniki, tereny zielone).

Warto pamiętać, że zgodnie z prawem, w przypadku podatku PIT właściwym miejscem rozliczania się osoby fizycznej jest urząd skarbowy właściwy według miejsca zamieszkania podatnika w ostatnim dniu roku podatkowego.

Na terenie naszej gminy zamieszkuje wiele osób, które mimo obowiązku meldunkowego wciąż widnieją w rejestrach mieszkańców innych miejscowości. Oznacza to, że udziały w podatku dochodowym (od tych mieszkańców) zasilają budżety miast i gmin, w których osoby te faktycznie nie mieszkają, a zatem też w mniejszym stopniu korzystają z ich infrastruktur.

Stąd też apelujemy, aby rozliczać podatek dochodowy od osób fizycznych w Urzędzie Skarbowym właściwym ze względu na miejsce zamieszkania, a nie zameldowania. Dla mieszkańców Gminy Sitkówka-Nowiny jest to Drugi Urząd Skarbowy w Kielcach. 

Zobacz, co możesz zyskać!

Z podatku PIT jednej osoby można np.:

  • zbudować 4 m² chodnika (podbudowa, obrzeże i nawierzchnia z kostki brukowej)
  • posadzić 42 krzewy, które urozmaicą gminną zieleń
  • wykonać  4 m² trasy spacerowej
  • wyremontować 3 m² schodów
  • zakupić 7 tablic z nazwą ulicy
  • zakupić 6 znaków drogowych
  • zainstalować 4 tablice informacyjne
  • pomalować 19 m² pasów na przejściach dla pieszych
  • wyremontować 9 m² drogi (wykonanie nakładki asfaltowej)

Jak dokonać zmiany urzędu skarbowego?

Zmiana urzędu skarbowego jest bardzo prosta. W okresie rozliczeń podatkowych wystarczy podać w formularzu PIT  adres naszej Gminy jako miejsca zamieszkania oraz wskazać dane Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach.

W każdej chwili można wypełnić jednostronicowy formularz ZAP-3, który jest dostępny na stronie internetowej Ministerstwa Finansów, w każdym urzędzie skarbowym jak również na stronie Gminy Sitkówka-Nowiny tutaj.... Wypełnienie formularza jest proste – wystarczy podać imię i nazwisko, nr PESEL, adres zamieszkania oraz numer rachunku bankowego (na który będą wpływać np. zwroty podatku). Wypełniony formularz ZAP-3 można złożyć osobiście lub wysłać pocztą do właściwego ze względu na miejsce zamieszkania urzędu skarbowego.

 

Jadwiga Szendzielorz

Kalendarz

Gmina
Sitkówka-Nowiny


Projekt i realizacja: RED9.pl