Przejdź do treści A- A+ Reset Wersja tekstowa Wysoki kontrast Pełna wersja

Przydatne linki

Polecamy

Gmina Sitkówka-Nowiny

Gmina
Sitkówka-Nowiny

Szukaj w serwisie:
15-01-2018

Kolęda płynie z wysokości...

Setki uczestników konkursu kolęd w Nowinach

Ponad 250 wykonawców zgłosiło się do udziału w VI Ogólnopolskim Konkursie Kolęd, Pastorałek i Piosenek Świątecznych „Kolęda płynie z wysokości”. To rekordowy konkurs - wzięło w nim udział niemal 1000 osób. W niedzielę 14 stycznia 2018 r. w kościele pw. Chrystusa Odkupiciela w Nowinach zaprezentowało się 35 laureatów konkursu.

 

- Kolęda polska to jest taka wartość, która się pojawia i znika, ale nie znika w sensie dosłownym, lecz znika, by wrócić za rok i ze wzmożoną siła zaistnieć w naszych domach, kościołach, na przeglądach, konkursach i w każdym miejscu, gdzie się pojawia. Wartość tej sztuki jest wartością historyczną. Pierwsza kolęda powstała w pierwszej połowie XV wieku i do dzisiaj powstają kolejne – mówił przewodniczący jury Janusz Król - polski kompozytor, dyrygent, profesor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Eliminacje do konkursu trwały dwa dni. Przyjechali na nie wykonawcy przede wszystkim z terenu województwa świętokrzyskiego, ale także z Krosna, Mielca, Bytomia czy nawet Rawy Mazowieckiej. Wykonawcy śpiewali zarówno tradycyjne, polskie kolędy, jak i współczesne piosenki świąteczne i pastorałki. Uczestnicy konkursu rywalizowali w sześciu kategoriach: soliści w wieku 5-8 lat, soliści w wieku 9-13 lat, soliści w wieku 14-18 lat, zespoły młodsze oraz soliści starsi i zespoły starsze.

- Konkurs przerósł moje najśmielsze oczekiwania. Po pierwsze ze względu na skalę przedsięwzięcia, po drugie - z uwagi na ogromne zainteresowanie, które jest niespotykane, po trzecie - zaskoczył różnorodnością prezentacji. I ta różnorodność jest dla mnie wielką radością, której nie da się przecenić. Przez te dwa dni mieliśmy okazję słyszeć, obserwować i podziwiać muzykę w wykonaniu artystów w wieku od 6-7 lat aż po dojrzały, sędziwy wiek - mówił Janusz Król podsumowując konkurs.

Komisja konkursowa, w której, poza Januszem Królem zasiadali: Anna Hamela - piosenkarka oraz Marcin Sadko właściciel agencji artystycznej i firmy nagłośnieniowej Pro Art Duet, po dwóch dniach przesłuchań wyłoniła laureatów konkursu:

 

Kategoria I: soliści w wieku 5-8 lat

 I miejsce: Grzegorz Stachera z Kielc

II miejsce: Sandra Grabowska z Kielc

III miejsce: Michalina Cedro z Kielc

Wyróżnienia: Zofia Anioł z Kielc, Natalia Jarek z Kielc, Aleksandra Madera z Mielca

 

Kategoria II: soliści 9-13 lat

I miejsce: Martyna Stępień z Małogoszcza

II miejsce: Antoni Szczerek z Piekoszowa

III miejsce: Aleksandra Gąska z Kielc

Wyróżnienia: Wiktoria Basiak z Nowin, Patrycja Zięba ze Skarżyska-Kamiennej, Maja Klamka z Kostomłotów, Laura Bujak z Masłowa Pierwszego

 

Kategoria III: soliści 14-18 lat

I miejsce: Urszula Szumska z Kielc

II miejsce: Martyna Wójcik z Opatowa

III miejsce: Laura Olchawa z Kielc

Wyróżnienia: Maria Bera z Bielin, Justyna Kwiatkowska z Kielc, Natalia Warzyńska z Małogoszcza

 

Kategoria V: zespół młodszy (do 18 lat)

I miejsce: Wokalny Dysonans z Krosna

II miejsce: Zespół Wokalny Kameleon z Mielca

III miejsce: Dziecięcy Zespół Muzyczny „Józefowe Kwiatki” z Kielc

Wyróżnienia: Zespół Wokalny ze Szkoły Podstawowej w Małogoszczu


Kategoria IV i VI: soliści powyżej 18 r.ż. i zespół starszy

I miejsce: Marcelina Bidzińska z Kielc

II miejsce: Michał Steciak z Karsznic

III miejsce: Zespół Śpiewaczy Górnianecki z Górna

Wyróżnienia: Zespół Śpiewaczy Bolechowiczanie z Bolechowic, Zespół Pieśni Ludowej z Marzysza, Agnieszka Serwan z Kielc, Anna Olbryś z Kielc, Magdalena Wywiał z Kielc, Agnieszka Firmantowska z Kielc

 

Swoje nagrody wręczyli również przybyli na koncert laureatów goście. Pan Grzegorz Gałuszka radny Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego uhonorował Oliwię Stępień oraz Natalię Wawrzyńską. - Artyści, zwłaszcza młodzi, zachwycili mnie swoim kunsztem i wspaniałymi głosami. Kolędy w ich wykonaniu płynęły nie z wysokości, lecz z serca i do serc naszych, słuchaczy, trafiały - mówił Grzegorz Gałuszka po koncercie laureatów. Wtórował mu senator Krzysztof Słoń, który podkreślał, że dzięki konkursom takie jak ten wciąż pozostajemy w klimacie świąt Bożego Narodzenia. - Kolędy przedstawiają wspaniałą opowieść o miłości Boga do człowieka i człowieka do Boga. Warto wsłuchać się w nie, by w codziennym życiu postępować zgodnie z bożymi nakazami - mówił. Senator RP Krzysztof Słoń ufundował też nagrodę specjalną, która trafiła do zespołu ludowego Bolechowiczanie. Elżbieta Dudek zastępca dyrektora Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli wyróżniła Wiktorię Basiak, Oliwię Jarosz i Trio Con Amore, a senator RP Jarosław Rusiecki nagrodził szerokie grono wykonawców, którzy wzięli udział w konkursie kolęd.

 

Wśród laureatów konkursu znaleźli się wykonawcy z gminy Sitkówka-Nowiny: Wiktora Basiak wyśpiewując kolędę „Cicha noc” zespół ludowy Bolechowiczanie z kolędą „Pasterze mili” zdobyli wyróżnienia w swoich kategoriach oraz zdobyli nagrody specjalne.

 

- Dziękuję Państwu za tak liczny udział w naszym konkursie. Dostarczyliście nam ogromnych wzruszeń i emocji. Cieszę się, że z roku na rok konkurs kolęd cieszy się coraz większym powodzeniem. Mam nadzieję, że spotkamy się ponownie w przyszłym roku – żegnał uczestników VI Ogólnopolskiego Konkursu Kolęd, Pastorałek i Piosenek Świątecznych wójt gminy Sebastian Nowaczkiewicz.

 

Nagrody w VI Ogólnopolskim Konkursie Kolęd, Pastorałek i Piosenek Świątecznych ufundowali:

wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek, marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas, starosta powiatu kieleckiego Michał Godowski, prezes Wodociągów Kieleckich Sp. z o.o. Henryk Milcarz oraz organizatorzy Gminny Ośrodek Kultury „Perła” w Nowinach i Urząd Gminy Sitkówka-Nowiny. 

 

 

Kalendarz

Gmina
Sitkówka-Nowiny


Projekt i realizacja: RED9.pl