Przejdź do treści A- A+ Reset Wersja tekstowa Wysoki kontrast Pełna wersja

Przydatne linki

Polecamy

Gmina Sitkówka-Nowiny

Gmina
Sitkówka-Nowiny

Szukaj w serwisie:
17-12-2017

III Nowiński Kiermasz i Wielkie Kolędowanie

Coraz bliżej święta...

To już nasza tradycja… każdego roku spotykamy się przy Urzędzie Gminy, by wspólnie kolędować, spotkać przy stołach ze świątecznymi potrawami oraz zaopatrzyć w prezenty dla najbliższych.

Kiermasz Bożonarodzeniowy odbył się 16 grudnia na placu za Urzędem Gminy. Przy wielkim stole będzie można było spróbować wigilijnych potraw przygotowanych przez koła gospodyń z gminy Sitkówka-Nowiny, a u wystawców zaopatrzyć się w świąteczne prezenty i potrawy. Nie zabrakło kolęd i pastorałek oraz świątecznych życzeń.

Od dzieci i młodzieży z placówek edukacyjnych
Dzieci i młodzież z placówek oświatowych z terenu gminy Sitkówka-Nowiny już od wielu tygodni przygotowywały ozdoby świąteczne na kiermasz. Na stoiskach szkół i przedszkola można było kupić piękne choinki i stroiki, bombki, świeczki, a nawet… szkolnego grzańca, który cieszył się ogromnym powodzeniem. – Oczywiście nasz grzaniec jest całkowicie bezalkoholowy. Można go kupić za symboliczna złotówkę. Pieniądze pozyskane ze sprzedaży grzańca i ozdób świątecznych zostaną przeznaczone na zakup materiałów dydaktycznych – mówiła dyrektor ZSP w Nowinach Kornelia Bem-Kozieł.

Swoje stoiska miały również świetlica w Nowinach, klub Miniaturka oraz Nowinianki. Te ostatnie oferowały między innymi piękne szmaciane anioły własnoręczne wykonane przez panie uczestniczące w zajęciach.
U lokalnych wystawców, nie tylko z terenu gminy, ale i całego województwa świętokrzyskiego, można było zaopatrzyć się w produkty spożywcze: miody, kiełbasy, owoce, a nawet nalewki. Były też panie z rękodziełem, które oferowały pomoc w zakupie świątecznych prezentów dla najbliższych.

Konkursy gminne
Do konkursu na potrawę wigilijną zgłosiły się koła gospodyń wiejskich, stowarzyszenia i osoby prywatne. I choć nie wszystkie potrawy okazały się być faktycznie wigilijne, komisja konkursowa była łaskawa i, przede wszystkim, łasa na zaprezentowane smakowitości. Dorsz w galarecie, lukrowane pierniczki, kapusta pieczarska Kowalanek, pasztet oraz muffinki były prawdziwą ucztą dla podniebienia. Te ostatnie przygotowało nowopowstałe stowarzyszenie Siła Woli. Jednak najwyższe uznanie zyskała kasza jęczmienna ze śliwkami przygotowana przez Bolechowiczan i to oni okazali się zwycięzcą konkursu. Nagrodę, a był nią kosz Słonecznych Kosmetyków z Uzdrowisko Busko-Zdrój S.A. o wartości 300 zł, osobiście wręczył dyrektor Uzdrowiska Grzegorz Gałuszka.
Drugie miejsce i bon podarunkowy do Restauracji Magnolia o wartości 200 zł otrzymała pani Jolanta Gołda ze wyśmienite pierniczki, a bon podarunkowy do cukierni Kalinka o wartości 100 zł i trzecie miejsce w konkursie trafiły do Pani Anny Szymonek za zachwycającego dorsza w galarecie.
Drugim konkursem, który został rozstrzygnięty podczas Kiermaszu, był konkurs na najpiękniejszą kartkę świąteczną z motywem gminy Sitkówka-Nowiny.
Jego bezsprzecznym zwycięzcą okazała się Nikola Lasocka ze Szkoły Podstawowej w Nowinach, drugie miejsce zajął Adrian Dudek z ZPI w Kowali, zaś III miejsce Ilona Wąchocka z Przedszkola Samorządowego w Nowinach.
Wielkie kolędowanie
Przez cały czas trwania kiermaszu na scenie występowali lokalni artyści: Bolechowiczanie, Szewczanki, Chór „Nowina”, Orkiestra Dęta z Nowin, wokaliści Studia Piosenki Miniaturka, Renata Posłowska, a także uczniowie szkół z terenu Gminy Sitkówka-Nowiny, którzy zaprezentowali kolędy i pastorałki w swoim wykonaniu.
– Każdego roku jest nas tutaj coraz więcej, a kiermasz cieszy się rosnącym zainteresowaniem – mówił wójt gminy Sebastian Nowaczkiewicz składając mieszkańcom życzenia zdrowych, pogodnych świąt Bożego narodzenia oraz wszelkiej pomyślności w nadchodzącym roku. Do życzeń dołączyli się goście, wśród nich senator Krzysztof Słoń, radna powiatu kieleckiego Bogumiła Kowalczyk, radny sejmiki województwa świętokrzyskiego Grzegorz Gałuszka, dyrektor Przychodni Nowiny Jacek Chudzicki, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury „Perła” Jacek Kania, a także wójt i radni gminy Brójce, którzy przybyli tutaj z jednodniową wizytą.
Punktem kulminacyjnym Kiermaszu było wspólne kolędowanie zgromadzonych gości przy akompaniamencie Orkiestry Dętej pod batutą Wojciecha Materka.

Kalendarz

Gmina
Sitkówka-Nowiny


Projekt i realizacja: RED9.pl