Przejdź do treści A- A+ Reset Wersja tekstowa Wysoki kontrast Pełna wersja

Przydatne linki

Polecamy

Gmina Sitkówka-Nowiny

Gmina
Sitkówka-Nowiny

Szukaj w serwisie:
21-11-2017

Seanse kinowe w Nowinach

Kino jesienne w ZSP w Nowinach

Seanse kinowe na stałe wpisały się w kalendarz imprez kulturalnych gminy Sitkówka-Nowiny. W ciągu ostatniego miesiąca widzowie mieli możliwość obejrzenia aż trzech filmów w auli Zespołu Szkł Ponadpodstawowych w Nowinach.

Projekt Pilecki
Projekcja filmu „Pilecki" została zrealizowana w ramach projektu „Podróże z Pileckim”, którego pomysłodawcą jest Stowarzyszenie Auschwitz-Memento.
Witold Pilecki urodził się 13 maja 1901 r. w Ołońcu. Walczył z bolszewikami w 1920 roku. Bronił Polski we wrześniu 1939. Był jednym z pierwszych organizatorów konspiracji, przebywał w Auschwitz, walczył w Powstaniu Warszawskim. Później trafił do Sił Zbrojnych na Zachodzie. Po powrocie do kraju starał się odtworzyć własne kontakty w strukturze „NIE”. Został aresztowany 8 maja 1947 r. 15 marca 1948 rotmistrz został skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano 25 maja 1948 r.
W niedzielne popołudnie, 29 października w auli Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Nowinach zebrały się osoby chcące poznać biografię rotmistrza Pileckiego. Obecny na projekcji wiceprezes Stowarzyszenia Auschwitz-Memento Maciej Klima podkreślał, że od wielu lat stowarzyszenie prowadzi badania historyczne mające na celu utrwalenie i popularyzację historii, jaka miała miejsce w czasach totalitarnych w Polsce. – Chcemy w związku ze zbliżającą się rocznicą odzyskania niepodległości zwrócić uwagę mieszkańców na ważne osoby i wydarzenia, stąd pomysł o pokazaniu tego dokumentu - mówił wójt gminy Sebastian Nowaczkiewicz.

W świątecznym klimacie
10 listopada, w dniu ogólnopolskiej premiery trzeciej części „Listów do M.”, gmina Sitkówka-Nowiny zaprasiła do obejrzenia pierwszej części filmu. Wigilijne, miłosne perypetie bohaterów, przyciągnęły do auli w ZSP w Nowinach znaczne grono miłośników polskich komedii. I, jak to w romantycznych komediach bywa, wszystko zakończyło się szczęśliwie – trochę za sprawą magii świąt, a trochę – dzięki nim samym. Widzów czekały nie tylko chwile wzruszeń i zwrotów akcji., ale i smaczna niespodzianka. Uczestnicy seansu otrzymali smaczne pierniczki, którymi częstowali pracownicy GOK w Nowinach.

By pamięć o nich nie umarła
W jesienny wieczór, 14 listopada, mieszkańcy mieli okazję obejrzeć pełną wersję filmu o oddziale partyzanckim AK działającym pod dowództwem Zbigniewa Kruszelnickiego „Wilk". Film stanowi rzetelny zapis historii oddziału Zbigniewa Kruszelnickiego „Wilka” i w całości jest amatorską produkcją miłośników historii, konkretnie – Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych „JODŁA”. Reżyserem filmu jest Pan Dionizy Krawczyński.

Kalendarz

Gmina
Sitkówka-Nowiny


Projekt i realizacja: RED9.pl