Przejdź do treści A- A+ Reset Wersja tekstowa Wysoki kontrast Pełna wersja

Przydatne linki

Polecamy

Gmina Sitkówka-Nowiny

Gmina
Sitkówka-Nowiny

Szukaj w serwisie:
29-10-2017

Szranki i konkury w ZPI w Kowali

W kuźni mitycznego Hefajstosa

Puszka Pandory, Pod Egidą, W domu cyklopa – pod tymi nazwami kryją się nazwy konkurencji, z jakimi musieli zmierzyć się uczestnicy Turnieju W Kowali – uczniowie szkół z terenu gminy Sitkówka-Nowiny oraz wychowankowie ośrodku w Rębowie i Podzamczu Chęcińskim. Odbył sie on 25 października w Zespole Placówek Integracyjnych w Kowali.

I Turniej Kowali to impreza, która, mamy nadzieję, zagości na stałe w kalendarzu imprez Zespołu Placówek Integracyjnych w Kowali – mówiła dyrektor szkoły Anna Łukasiewicz. – Choć pogoda nie sprzyja i musimy rozegrać konkurencje w szkole, to i tak wszyscy świetnie się bawią – mówiła.

Zadaniem uczestników Turnieju było wykonanie w dowolnej kolejności dziesięciu konkurencji o charakterze sprawnościowo-logicznym nawiązujących do prac mitycznego Hefajstosa.

Hefajstos – w mitologii greckiej to boski kowal, opiekun rzemiosł, najpracowitszy ze wszystkich bogów, jeden z dwunastki olimpijskiej, syn Zeusa i Hery. Hefajstos dzień i noc pracował w swojej kuźni na wyspie Lemmos lub we wnętrzu wulkanu Etna. Uznawany był za absolutnego mistrza kowalstwa. Wykuł on berło i pioruny Zeusa, wszystkie trony na Olimpie, Egidę, zbroję i oręż Achillesa, wóz Heliosa, strzały Erosa, naszyjnik Harmonii, mechaniczne służebnice ze złota inne arcydzieła. Ulepił on z gliny Pandorę oraz przykuł Prometeusza do skał Kaukazu. Jego pomocnikami były cyklopy. Wykonał też Talosa. 

I właśnie z konkurencjami inspirowanymi mitycznymi pracami Hefajstosa musiały zmierzyć się drużyny. Stąd np. „Chalkeje” – bieg slalomem w worku czy „Oręż i zborja Achillesa", gdzie na czas należało wyszukać określony ubiór i założyć go. Zadania nie były łatwe, o czym przekonali się obecni podczas turnieju wójt Sebastian Nowaczkiewicz oraz radni: Renata Posłowska i Łukasz Gryń, którzy spróbowali swych sił w pchaniu fajerki, przebieraniu się na czas czy przemieszczaniu się dwójkami na deskach. Konkurencje budziły wiele emocji i wywołały mnóstwo uśmiechu i zadowolenia.

Po podliczeniu wyników wszystkich konkurencji zwycięzcą okazała sie drużyna z Ośrodka Wychowawczego w Podzamczu Chęcińskim.

Kalendarz

Gmina
Sitkówka-Nowiny


Projekt i realizacja: RED9.pl