Gmina Sitkówka-Nowiny
Przejdź do treści A- A+ Reset Wersja tekstowa Wysoki kontrast Pełna wersja

Przydatne linki

Polecamy

Gmina Sitkówka-Nowiny

Gmina
Sitkówka-Nowiny

Szukaj w serwisie:
25-10-2016

Mediator pomoże rozwiązać konflikt pozasądownie!

O mediacji jako pozasądowym i alternatywnym sposobie rozwiązywania sporów międzyludzkich rozmawiano podczas spotkania w Urzędzie Gminy w Nowinach. O korzyściach, jakie niesie ze sobą skorzystanie z formuły mediacji mówiła Izabela Buszewicz, Prezes Świętokrzyskiego Centrum Mediacji z ramienia Sądu Okręgowego.

Spotkanie w Urzędzie Gminy w Nowinach zorganizowano w ramach trwającego Tygodnia Mediacji. – 20 października obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Mediacji. Pozasądowe rozwiązywanie sporów w Polsce pojawiło się dziesięć lat temu i jest formułą sądowniczą chyba nie do końca docenianą. Chcieliśmy uświadomić ludziom, że konflikty rodzinne można rozwiązywać w inny sposób niż droga sądowa – tłumaczy zastępca wójta, Łukasz Barwinek.
Konflikty rodzinne, przemoc domowa fizyczna i psychiczna, problemy z podziałem majątków, czy z niepracującymi dorosłymi dziećmi – z tymi i z wieloma innymi problemami borykają się najczęściej ludzie. Nie wszystkie z nich muszą zakończyć się w sądzie. – Do urzędników czy funkcjonariuszy policji zgłaszają się osoby z problemami na różnych płaszczyznach prosząc o wsparcie. Najbardziej poważnymi z nich jest przemoc fizyczna i psychiczna, ale często też spotykają się z różnego rodzaju innymi konfliktami rodzinnymi trwającymi przez lata. Chcemy, aby nasi pracownicy wiedzieli w jaki sposób pomóc skonfliktowanym rodzinom zaangażować mediatora, który pomógłby rozwiązać ich problem – podkreśla zastępca wójta Łukasz Barwinek.
W spotkaniu dotyczącym zasad mediacji udział wziął zastępca wójta Łukasz Barwinek oraz pracownicy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Nowinach, dyrektorzy szkół, pedagodzy, a także przedstawiciele policji. – Mediacja jest pozasądowym i pokojowym rozwiązywaniem konfliktów – tłumaczyła Izabela Buszewicz, Prezes  Świętokrzyskiego Centrum Mediacji z ramienia Sądu Okręgowego w Kielcach. – Mediatorzy to ludzie neutralni, bezstronni i zaakceptowani przez wszystkie strony konfliktu. Diagnozując problem poznają potrzeby stron konfliktu i za ich zgodą pomagają we wzajemnym porozumieniu się. Mediacja jest poufna, a strony uczestniczą w niej dobrowolnie, mogąc w każdej chwili zrezygnować z mediacji. Inaczej niż w postępowaniu sądowym, które bywa długotrwałe i niezwykle stresujące dla stron – mówiła Izabela Buszewicz.  
Jak podkreślano podczas spotkania, mediacja pozwala nie tylko uniknąć stresu związanego z postępowaniem sądowym, ale także zaoszczędzić czas i niejednokrotnie pieniądze. Fachowej pomocy mediatorów można szukać na stronach Sądów Okręgowych, a także wpisując w wyszukiwarce „mediator Kielce”. – O wszelką pomoc mediacyjną w rozwiązywaniu problemów można zgłaszać się także do pracowników Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Nowinach czy funkcjonariuszy policji, którzy skontaktują rodziny potrzebujące pomocy z mediatorami – mówi zastępca wójta, Łukasz Barwinek, zachęcając jednocześnie wszystkich skonfliktowanych do korzystania z pomocy mediatorów.
Warto wiedzieć, że mediatorzy mogą pomóc w sprawach cywilnych, rodzinnych, gospodarczych czy pracowniczych, w których prawo dopuszcza zawarcie ugody. Mediacja obejmuje także sprawy karne i sprawy nieletnich.

 

Agnieszka OlechKalendarz

Gmina
Sitkówka-Nowiny


Projekt i realizacja: RED9.pl