Przejdź do treści A- A+ Reset Wersja tekstowa Wysoki kontrast Pełna wersja

Przydatne linki

Polecamy

Gmina Sitkówka-Nowiny

Gmina
Sitkówka-Nowiny

Szukaj w serwisie:
21-10-2016

Jarosław Kret opowiadał o Indiach w Nowinach

O swojej fascynacji Indiami, podróżach i pracy niezwykle ciekawie opowiadał Jarosław Kret podczas Dnia Seniora w Nowinach. Nie zabrakło barwnych anegdot z życia dziennikarza i podróżnika, a nawet przywiezionych przez niego przysmaków kuchni indyjskiej. Dla seniorów przygotowano także specjalny koncert pt. „Żółty jesienny liść”, podczas którego wystąpiła znakomita wokalistka Samuela Modzelewska z zespołem. To był wieczór pełen wrażeń.

– 20 października, w auli Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Nowinach licznie zebrali się seniorzy, aby uczcić swoje święto. Ich oraz zaproszonych gości powitał gospodarz gminy Sitkówka-Nowiny, wójt Sebastian Nowaczkiewicz. – Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Seniora pragnę w imieniu samorządu gminy Sitkówka-Nowiny złożyć wszystkim, którzy wkroczyli w złotą jesień życia, serdeczne życzenia długich lat, wypełnionych radością, miłością oraz szacunkiem i obecnością najbliższych – życzył wójt Sebastian Nowaczkiewicz zapraszając na niezwykły wieczór.

Wzruszający koncert specjalnie dla seniorów

A ten rozpoczął się od koncertu bardzo utalentowanej wokalistki Samueli Modzelewskiej, której towarzyszyli muzycy – gitarzysta Przemysław Sękowski i klawiszowiec Jacek Hajnrych. Warto podkreślić, że Samuela Modzelewska swoją przygodę z piosenką rozpoczęła już jako dziewięciolatka. Jest laureatką wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów piosenki. Za swoje osiągnięcia w dziedzinie wokalistyki otrzymała nagrodę Prezydenta Miasta Kielce „Nadzieja Kielc”. Przez wiele lat była członkinią kieleckiego dziecięcego zespołu wokalnego „Iskierki”, z którym nagrała cztery płyty i koncertowała na terenie całego kraju. Po zakończeniu edukacji muzycznej na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach rozpoczęła współpracę z Młodzieżowym Domem Kultury w Kielcach, gdzie prowadzi Studio Piosenki SAMI. Uczniowie Samueli Modzelewskiej zdobyli już ponad 500 nagród na konkursach wokalnych w kraju i za granicą. Samuela została nagrodzona nagrodą Prezydenta Miasta Kielce za osiągnięcia pedagogiczne. Jest wokalistką zespołów Bossa Bonita i Acoustic Staff. Podczas koncertu „Żółty jesienny liść” zebrani mogli wysłuchać najpiękniejszych utworów w wykonaniu wyjątkowo utalentowanej wokalistki.

Jarosław Kret opowiedział o swojej przygodzie z Indiami

Po zakończonym koncercie, na scenę zaproszono długo wyczekiwanego Jarosława Kreta. – Z wykształcenia jest egiptologiem. Studiował w Instytucie Orientalistycznym Uniwersytetu Warszawskiego. Odbył stypendium na Uniwersytecie Kairskim w Kairze. Przez dwa lata studiował archeologię śródziemnomorską, a następnie afrykanistykę. W 1992 roku zaczął pracować jako dziennikarz w lokalnych gazetach warszawskich, a w 1993 roku został prezenterem i reporterem Wiadomości Warszawskich, w prywatnej stacji telewizji „Nowa Telewizja Warszawa”. Przez rok pracował jako prezenter i reporter Teleexpressu. Następnie przez 4 lata prowadził swoje autorskie programy telewizyjne: Klub Podróżników i Kino Klubu Podróżników w TVP Warszawa. Od 2002 roku prowadził prognozę pogody w TVP. Należał do pierwszego, założycielskiego składu redakcyjnego polskiego wydania magazynu National Geographic (1998-2001), którego przez trzy lata był redaktorem naczelnym. Pracował także w Polskim Radiu – przedstawiła znanego dziennikarza prowadząca wydarzenie Edyta Bobryk, kierownik ds. Kultury Gminnego Ośrodka Kultury „Perła” w Nowinach, Edyta Bobryk. Jarosława Kreta gromkimi brawami powitali zgromadzeni goście, wśród których znaleźli się: wójt gminy Sitkówka-Nowiny Sebastian Nowaczkiewicz, przewodnicząca Rady Gminy Sitkówka-Nowiny Zofia Duchniak wraz z radnymi, wicestarosta powiatu kieleckiego Zenon Janus, radny Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Grzegorz Gałuszka, dyrektor GOK „Perła” w Nowinach Jacek Kania, oraz dyrektorzy jednostek i mieszkańcy gminy. 

Indie go zafascynowały

Znany dziennikarz i podróżnik Jarosław Kret na swoim koncie ma również wiele publikacji, wśród których znajdują się: „Kret na pogodę”, „Ziemia święta”, „Madagaskar”, „Moja Ziemia Święta”, „Atlas pogody”, „Mój Egipt”, „Polska według Kreta”, „Podróże kulinarne z Jarkiem Kretem. Kuchnia indyjska” i „Moje Indie”. To właśnie o Indiach głównie opowiadał podczas spotkania w Nowinach. – Pojechałem do Indii na pięć dni kręcić reportaż, a zostałem tam pięć lat – opowiadał Jarosław Kret, podkreślając jednocześnie, że Indie to kraj o niezwykłej kulturze, architekturze i wydarzeniach. Z wielką pasją przybliżył zebranym tajemnice Indii. Opowiadał o spotkanej tam miłości, znanej indyjskiej aktorce, o życiu w Indiach, święcie Holi i zwyczajach tam panujących. Wyjaśnił także, jak odróżniać dżinistów od sikhistów, kim są hidżra i co oznacza bindi czy mehendi na ciele kobiet. – Podstawą Indii jest różnorodność, która przejawia się we wszystkim, co spotykamy. Przejawia się w historii, tradycji i w życiu codziennym. Są różnorodne pod względem zarówno religijnym, jak i kulinarnym. Indie są fascynujące – podkreślał Jarosław Kret, zachęcając jednocześnie do przeczytania jego książki, w której odkrywa tajemnice Indii, obalając znane Europejczykom stereotypy.

Tradycyjne indyjskie ubrania i smakołyki

Podczas spotkania goście mogli obejrzeć tradycyjne indyjskie ubrania, w które przebierał się Jarosław Kret, a także spróbować przywiezionych przez niego indyjskich smakołyków. Można było także zakupić autorską książkę dziennikarza pt. „Moje Indie”, która powstała w 2009 roku i cieszy się ogromną popularnością. Popularny „pan od pogody” z wielką pasją i entuzjazmem opisuje indyjską codzienność, oryginalne święta, w których uczestniczył, przybliża dawne legendy, snuje anegdoty. Książkę ilustrują fotografie zrobione przez samego autora. Popularny prezenter pogody i dziennikarz z cierpliwością podpisywał swoje dzieło, którym także nagrodził kilkoro wylosowanych uczestników spotkania. Trzeba podkreślić, że loteria była jedną z atrakcji wieczoru. Poza książkami ufundowanymi przez Jarosława Kreta, wylosowani zostali nagrodzeni upominkami ufundowanymi przez Urząd Gminy Sitkówka-Nowiny. Na zakończenie zaproszono wszystkich na słodki poczęstunek.

 

Organizatorzy składają serdeczne podziękowania za wsparcie przy organizacji Wieczoru Indyjskiego i spotkania z Jarosławem Kretem dla Hotelu Magnolia w Zgórsku 

 

 

Agnieszka Olech

 

 

Kalendarz

Gmina
Sitkówka-Nowiny


Projekt i realizacja: RED9.pl