Aktualności - RSS http://www.nowiny.com.pl kanał rss z aktualnymi wiadomościami ze strony www.nowiny.com.pl Posprzątaj po swoim pupilu Sat, 21 Apr 2018 16:30:00 +0200 http://www.nowiny.com.pl/akutalnosci/wiecej/2492.html Wiosną nieprzyjemny problem staje się jeszcze większy. Pod topniejącym śniegiem pojawiają się nie tylko pierwsze kwiaty, ale psie odchody.

Każdy właściciel psa powinien sobie zdawać sprawę, na jakie niebezpieczeństwo naraża np. dzieci, które mają kontakt z niesprzątniętymi psimi i kocimi odchodami. W odchodach psów występują drobnoustroje, które mogą być przyczyną chorób zakaźnych i pasożytniczych u ludzi. W psim kale stwierdzono m.in. występowanie drobnoustrojów będących przyczyną toksokarozy i tasiemczycy oraz bakterii chorobotwórczych. Koty mogą przenosić liczne chorobotwórcze bakterie, grzyby, pierwotniaki i inne pasożyty w tym glistę kocią, toksoplazmę czy lamblię. Zachowanie podstawowych zasad higieny, jak choćby mycie rąk po kontakcie ze zwierzętami i ich odchodami, pomaga zapobiegać zakażeniom. Równie ważną kwestią jest sprzątanie po czworonogach. I chodzi tu już nie tylko o zdrowie, ale również estetykę.
Zieleń jest bardzo ważnym elementem w naszym życiu. Umożliwia kontakt z naturą oraz łagodzi uciążliwości związane z życiem w skupiskach miejskich. Dziś tam, gdzie jest zieleń problemem są zanieczyszczenia, wśród których dominują psie nieczystości. Zmieniajmy swe nawyki, sprzątajmy po naszych pupilach.

Mieszkańcy osiedla Nowiny mogą teraz wyrzucać odchody swoich pupilów do specjalnych koszy, które w drugiej połowie kwietnia zostały rozmieszczone na terenie całego osiedla. - Póki co, koszy jest sześć, ale jeśli nasza akcja spotka się z aprobatą ze strony mieszkańców, z pewnością ich przybędzie - mówi dyrektor ZGKiM Tomasz Błaszczyk. Kosze zostały rozmieszczone m.in. między ogródkami działkowymi a placem zabawa, przy miasteczku ruchu drogowego, w tzw. „lasku” przy Urzędzie Gminy oraz przy siłowni.

Marta Herbergier

]]>
Przegląd Teatrzyków Szkolnych Fri, 20 Apr 2018 08:13:00 +0200 http://www.nowiny.com.pl/akutalnosci/wiecej/2495.html 12 kwietnia 2018 r. w auli Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Nowinach odbył się XVIII Przegląd Teatrzyków Szkolnych. W konkursie wzięli udział uczniowie wszystkich szkół z terenu gminy Sitkówka-Nowiny.
Tradycyjnie wiosną odbywa się Przegląd Teatrzyków Szkolnych w gminie Sitkówka-Nowiny. Celem przeglądu jest kształtowanie postaw twórczych, rozwijanie wyobraźni i wrażliwości, rozbudzanie zainteresowań teatrem, a także dbałość o kulturę słowa i promowanie literatury polskiej wśród dzieci oraz rozwijanie zdolności i talentów. Podczas przeglądu nie są przyznawane miejsca, a jury dokonuje oceny słownej.
Młodzi aktorzy i ich opiekunowie włożyli ogromny trud w przygotowanie się do występów, zarówno, jeżeli chodzi o grę aktorską, jak i przygotowanie inscenizacji. Każde z przedstawień było wyjątkowe. – Niezwykły talent i odwaga uczniów zachwyciły dziś chyba każdego – mówił Artur Podczasiak radny Rady Gminy. - Każdy występ jest godny polecenia: wzrusza, bawi i zmusza do przemyśleń - dodał.


Zdjęcia: ZPI w Kowali

]]>
Młodzi futsalowcy zakończyli Ligę Mistrzów Fri, 20 Apr 2018 07:50:00 +0200 http://www.nowiny.com.pl/akutalnosci/wiecej/2494.html W dniu 16 kwietnia 2018 r. dobiegły końca rozgrywki Małej Ligi Mistrzów Futsalu dla adeptów Nowińskiej Akademii Futsalu. Rozgrywki rozpoczęły się we wrześniu 2017 r. i co miesiąc rozgrywane były cykliczne turnieje pod nazwą Liga Mistrzów. Za każdym razem uczestniczyło niej ok. 60-70 dzieciaków z NAF.
Turnieje te mają na celu przede wszystkim umożliwienie wykazania się w grze wszystkim zawodników, dzięki nim trenerzy mają okazje sprawdzić ich wszystkich dokładnie przed kolejnym sezonem, gdy będą brali udział w większej ilości turniejów i meczów z przeciwnikami z innych akademii drużyn. To także integracja, zabawa, nauka gry fair play. Poprzez twórczą i aktywną zabawę dzieci rozwijają również pamięć, spostrzegawczość, uczą się koncentracji i wytrwałości, a także - rywalizacji.

Podczas finału Ligi Mistrzów wszyscy otrzymali pamiątkowe medale, a zwycięzcy puchar, który jest pucharem przechodnim. Zwyciężyli piłkarze Arsenalu Londyn. Drużyny były dobierane bardzo losowo, w każdej z nich byli zawodnicy z różnych kategorii wiekowych. Nazwy zespołów wybrały same dzieci. Poza zwycięskim Arsenalem w Lidze uczestniczyły też: Barcelona, Juventus Turyn, Real Madryt, Korona Kielce, Legia Warszawa, Lech Poznań.

Ligę Mistrzów zorganizowała Nowińska Akademia Futsalu. Składamy serdecznie podziękowania za pomoc wójtowi Sebastianowi Nowaczkiewiczowi, który objął patronat nad imprezą, ufundował piękny, okazały puchar i pamiątkowe medale dla wszystkich uczestników.

Szymon Ubożak
Michał Ziernik

]]>
Przewodnicząca Rady Gminy odmówiła mieszkańcom głosu Thu, 19 Apr 2018 11:27:00 +0200 http://www.nowiny.com.pl/akutalnosci/wiecej/2493.html Wyjątkowo burzliwa sesja Rady Gminy Sitkówka-Nowiny miała miejsce w dniu 17 kwietnia 2018 r. Po odrzuceniu zmian w budżecie gminy i odmowie mieszkańcom zabrania głosu przez przewodniczącą Rady Gminy Zofię Duchniak, oburzeni mieszkańcy opuścili salę konferencyjną, w której odbywała się sesja.

 

Sesja została zwołana w trybie nadzwyczajnym na wniosek wójta gminy Sitkówka-Nowiny Sebastiana Nowaczkiewicza. – Jest to spowodowane koniecznością dokonania zmiany w budżecie, dotyczącą inwestycji, między innymi realizowanymi z powiatem kieleckim, ponieważ do 20 kwietnia musi być podpisana umowa na wykonanie modernizacji drogi powiatowej w Woli Murowanej. Jest też wymagane podpisania umowy na drogę powiatową w Kowali oraz chcemy też rozpocząć prace dotyczące innych inwestycji m.in.  też programu Odnawialnych Źródeł Energii dla mieszkańców gminy Sitkówka-Nowiny i mieszkańców gminy Piekoszów - wyjaśnił wójt gminy Sebastian Nowaczkiewicz.

 

O przekazanie pieniędzy na realizację drogi w Kowali prosiła radna Renata Posłowska, wskazując na jej fatalny stan i fakt, że zagraża ona bezpieczeństwu pieszych i kierowców. - Przy pomocy trzech instytucji: gminy Sitkówka-Nowiny, gminy Morawica, a także powiatu kieleckiego prace zostały podjęte. Na sesję przybyło też duże grono mieszkańców Kowali, by zaapelować o przekazanie środków na realizację inwestycji - argumentowała, prosząc jednocześnie o wysłuchanie głosu mieszkańców w tej sprawie.

Między radnymi wywiązała się dyskusja, radna Małgorzata Wójtowicz wskazywała na to, że z sołectwa Zgórsko-Zagrody zostały zabrane pieniądze na cztery inwestycje. - Przesunięty zostanie jedynie termin zakończenia prac na tych inwestycjach, ponieważ, i to podtrzymuję, będziemy chcieli rozpocząć prace jeszcze jesienią tego roku (...) zakończenie tych prac będzie planowane na wiosnę przyszłego roku (...) To jest tylko kwestia ostatecznego rozliczenia inwestycji - wyjaśniał wójt Sebastian Nowaczkiewicz.

Kontynuując temat radna Małgorzata Wójtowicz zapytała, dlaczego nie ma pieniędzy w budżecie, skoro budżet był tak skonstruowany, że miały się znaleźć w nim pieniądze na całość inwestycji. Wójt Sebastian Nowaczkiewicz wskazał na gwałtowny wzrost kosztów realizacji inwestycji na rynku zamówień publicznych. - Koszt inwestycji rośnie o 30-40%, a nawet więcej w stosunku do wartości kosztorysowej.

Po dłuższej dyskusji dotyczącej zasadności zmian w budżecie gminy i hierarchii ważności poszczególnych inwestycji głos zabrał radny Zbigniew Pyk. - Wszystkie drogi są bardzo ważne, za wszystkimi głosowaliśmy i wszystkie, jak wójt powiedział, mają być robione, a to, że będą przesunięte o miesiąc, dwa czy trzy, zwłaszcza płatności wykonania tych dróg, to naprawdę nie ma znaczenia dla nas, zwłaszcza w ostatnim roku naszej kadencji. I nie powinniśmy przeszkadzać, a powinniśmy pomagać, żebyśmy te drogi zrobili, oczywiście w jak największym zakresie, bo być może któraś nie zostanie do końca wykonana, ale to tak zawsze było, jest i tak zawsze będzie (...) po co cała demagogia i dyskusja zupełnie tutaj niepotrzebna? Trzeba te poprawki nanieść, bo w przeciwnym razie te drogi nie zostaną zrobione, o które tak bardzo zabiegać - mówił. Jego wypowiedź została nagrodzona gromkimi brawami ze strony obecnych na sali mieszkańców.

Podobnie wypowiedział się obecny na sali wicestarosta Zenon Janus, który apelował o przyjęcie poprawek w budżecie gminy. Radna Edyta Giemza podkreśliła, że kwestia dotyczy również ponad stu osób, które uczestniczą w programie budowy Odnawialnych Źródeł Energii.

W głosowaniu nad zmianami w budżecie gminy wzięło udział 14 radnych: 7 opowiedziało się za wprowadzeniem zmian (Edyta Giemza, Renata Posłowska, Renata Krzysiek-Nowakowska, Artur Podczasiak, Zbigniew Pyk, Marian Wilk,Robert Mularczyk), 7 było przeciw (Marcin Wojcieszyński, Zofia Duchniak, Michał Kurtek, Małgorzata Wójtowicz, Eugeniusz Czerwiak, Łukasz Gryń, Waldemar Kasprzyk). W sesji nie uczestniczył Andrzej Kasperek. Tym samym uchwał nie została przyjęta. Oznacza to, że wiele inwestycji stoi pod znakiem zapytania, zaś przyszłość niektórych jest już przesądzona. W tym roku na pewno nie będzie realizowana przebudowa drogi powiatowej w Woli Murowanej, najprawdopodobniej ta sama sytuacja nastąpi w przypadku drogi powiatowej w Kowali.

 

Decyzja radnych wywołała oburzenie wśród mieszkańców. Radny Artur Podczasiak podkreślał, że przewodnicząca Rady Gminy nie pozwoliła mieszkańcom się wypowiedzieć, co jest oznaką braku szacunku do nich. Z sali odezwały się głosy: - Radni są dla mieszkańców, - Nie będziemy na Państwa głosować, - To skandal, po czym mieszkańcy opuścili obrady Rady Gminy.


Mając na uwadze różne relacje mediów dotyczące obrad Rady Gminy w dni 17 kwietnia 2018 r. Poniżej publikujemy pełny zapis jej przebiegu.

 

nagranie z sesji

]]>
Fundusz uczniowski w gminie Sitkówka-Nowiny Tue, 17 Apr 2018 21:24:00 +0200 http://www.nowiny.com.pl/akutalnosci/wiecej/2491.html Uczniowie szkół z terenu gminy Sitkówka-Nowiny będą mieli swój budżet. Podobnie, jak w przypadku budżetu obywatelskiego czy sołeckiego, otrzymają określoną kwotę do rozdysponowania.

- Pomysł narodził się po ubiegłorocznym spotkaniu z młodzieżą w ramach projektu "Nowiny dla Młodych". Przyznam, że propozycje uczniów są przemyślane, ciekawe i warte rozpatrzenia. Dlatego, po chwili zastanowienia, postanowiłem zaproponować wprowadzenie funduszu uczniowskiego, w ramach którego w każdej szkole uczniowie mieliby określone środki finansowe do własnej dyspozycji – wyjaśnia wójt gminy Sebastian Nowaczkiewicz.

Na początku marca tego roku wójt spotkał się  z przedstawicielami samorządów uczniowskich z gminnych szkół, by porozmawiać na temat funduszu uczniowskiego, który będą mieli do rozdysponowania. - Zasypali mnie masą pomysłów i przy okazji zwrócili uwagę na rzeczy, na które my, dorośli na co dzień nie zwracamy uwagi. Mamy już pierwsze propozycje: naklejki na schody pobudzające wyobraźnię, zakup szafek na książki, pomocy dydaktycznych do pracowni przyrodniczej czy podestu scenicznego. Gimnazjaliści chcą z pompą pożegnać szkołę w czerwcu, a uczniowie z Bolechowic - wydać szkolną gazetkę - wyliczał wójt.

Dyskusje  i głosowanie w szkołach trwały cały marzec. Ostatecznie uczniowie Zespołu Placówek Integracyjnych w Kowali zadecydowali, że chcą stworzyć salę lustrzaną do ćwiczeń, dzięki której będą doskonalić swoje umiejętności gimnastyczne. Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Orląt Lwowskich w Nowinach postulują zakup tablic tzw. flipchartów oraz filmów DVD na świetlicę. Wśród tytułów znalazły się m.in. „Avatar”,  „Był sobie pies” czy „Piraci z Karaibów”. W Zespole Placówek Oświatowych w Bolechowicach uczniowie marzą o radiowęźle szkolnym. Ponadto chcieliby na korytarzach umieścić siedziska z palet, by móc odpoczywać w czasie przerw.

- Nasi uczniowie bardzo zaangażowali się w projekt - mówi Sylwia Skrzyniarz opiekun Samorządu Uczniowskiego ZPO w Bolechowicach. - O zaletach takiego rozwiązania nie trzeba chyba mówić: rozwijanie zaangażowania, odpowiedzialności, samodzielności, umiejętności negocjacji czy kalkulacji. To świetny pomysł i mam nadzieję, że będzie kontynuowany w kolejnych latach - dodaje.

 

]]>